Praca przy sztucznym świetle, ciągłe wpatrywanie się w ekran komputera, klimatyzacja, a nawet palenie - wszystko to ma fatalny wpływ na nasz wzrok, który z czasem i tak ulega osłabieniu. Jak się zatem ratować? O czym pamiętać? We współpracy ze specjalistami z Galerii LOOX przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowiada, co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.
1. Jedz mądrze
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jeśli ma mieć zbawienny wpływ na nasze oczy, powinna być bogata nie tylko w osławione marchewki, będące źródłem witaminy A, ale też w brokuły, szpinak, jarmuż, groszek, pomidory, jajka, morele, mango czy masło. Z kolei witamina C, zawarta w cytrusach, ochroni nas dodatkowo przed jaskrą.
2. Regularnie badaj wzrok
Pamiętaj, że podstawą dbania o wzrok są systematyczne kontrole. Jeśli Twoje oczy będą z czasem potrzebowały pomocy - profesjonalista będzie wiedział, kiedy i jak zareagować. Nawet duże wady wzroku mogą być dziś korygowane okularami bądź soczewkami kontaktowymi - nie ma więc powodu, abyś się męczył.
Dla przykładu, klienci Galerii Optyki LOOX po roku noszenia okularów otrzymują w wiadomości SMS zaproszenie na wizytę kontrolną, która obejmuje zarówno serwis opraw, jak i bezpłatne badanie wzroku. Tym samym mają pewność, że ich oczy są pod dobrą opieką.
3. Noś okulary przeciwsłoneczne
I to wcale nie dla mody. Razem ze światłem słonecznym do naszych oczu dociera bowiem szkodliwe promieniowanie UV, pod wpływem którego powstają wolne rodniki, szkodzące nie tylko naszej skórze, ale i oczom. Podczas wyboru okularów zwracajmy jednak uwagę na to, by posiadały odpowiednie filtry i niezbędne atesty. Pamiętajmy też, by oczy przed słońcem chronić zarówno latem, jak i zimą.
4. Nie szarżuj z laptopem i TV
Nie przyklejaj nosa do ekranu i pamiętaj, że odległość oczu od monitora to 50-70 cm. Odrywaj czasem od niego wzrok, aby złagodzić napięcie akomodacyjne oraz często mrugaj lub co jakiś czas zamykaj całkiem oczy, aby je nawilżyć. Wskazanych jest też 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy. Wstań wtedy od biurka i zrób sobie krótki spacer, choćby po herbatę.
Uważaj, żeby na ekran nie padało też światło słoneczne i zmniejsz jasność monitora tak, by nie było zbyt intensywne. Ponadto osoby, wykonujące prace biurowe, nawet jeżeli nie wymagają korekcji wzroku, powinny chronić oczy poprzez okulary z powłoką antyrefleksyjną.
5. Zadbaj o swoje otoczenie
Nie pisz ani nie czytaj w półmroku. Zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie swojego miejsca pracy, ale także - wypoczynku. Światło nie może być ani za ostre, ani za słabe. Podczas wieczornej lektury postaw na dodatkowe punkty świetlne, takie jak lampka na biurku, lampa stojąca czy choćby kinkiet. Unikaj też pomieszczeń suchych i klimatyzowanych, bo długie przebywanie w nich podrażnia spojówki i wywołuje objawy suchego oka.
6. Unikaj papierosów
Nieważne, czy jesteś czynnym, czy biernym palaczem. W obydwu przypadkach dym z papierosów negatywnie wpływa na Twoje oczy, nie tylko je podrażniając, ale i skutkując w przyszłości różnymi chorobami. Jak pokazują badania, osoby palące są bardziej narażone m.in. na zwyrodnienie plamki żółtej oka oraz na zachorowanie na zaćmę.
7. Zaufaj nowoczesnym technologiom
Nie bój się korzystać ze zdobyczy nauki - używanie w optyce urządzeń elektronicznych pozwala dzisiaj na jeszcze bardziej precyzyjne badania. Ostatnimi czasy na popularności zyskują pomiary, podczas których wykorzystuje się… iPady. Z sukcesem stosowane są one w Galerii LOOX, gdzie służą do wyznaczania parametrów i tym samym pomagają w doborze idealnych okularów.
Z kolei dostępna na iPada aplikacja pozwala na wykorzystanie w obsłudze klienta rozszerzonej rzeczywistości. W praktyce oznacza to, że może on zobaczyć różnice między poszczególnymi soczewkami jeszcze przed zakupem okularów - w salonie, na żywo, w szybki i łatwy sposób!
Zobacz technologię iPad na filmie:
Artykuł sponsorowany