Docelowo wojska obrony terytorialnej mają liczyć 45 tys. żołnierzy.

i

Autor: minnamoira / CC0 / pixabay.com Docelowo wojska obrony terytorialnej mają liczyć 45 tys. żołnierzy.

Jak się zgłosić do wojsk obrony terytorialnej w Poznaniu? [wymagania, szkolenia, obowiązki, pensja]

2016-08-20 13:07

Do WKU w Poznaniu mogą już zgłaszać się osoby zainteresowane służbą w jednostkach obrony terytorialnej, chociaż takowe powstaną tutaj dopiero w 2019 r. Już jesienią jednak pierwsi poznaniacy mają szansę rozpocząć szkolenie na oficerów tych formacji.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało utworzenie wojsk obrony terytorialnej. Mają to być nowe jednostki, których żołnierze w przypadku konfliktu zbrojnego mają brać udział w działaniach wojennych w swojej okolicy wraz z żołnierzami zawodowymi. Z kolei w  czasie pokoju żołnierze obrony terytorialnej mają być angażowani w niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych takich jak np. powodzie.

Kto może służyć w wojskach obrony terytorialnej?

Rekrutacją ochotników do służby w wojskach obrony terytorialnej zajmują się Wojskowe Komendy Uzupełnień – w Poznaniu WKU mieści się przy ul. Rolnej 51/53. Zgłaszać mogą się osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, a także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat. Wojsko poszukuje przede wszystkim tych, którzy do tej pory interesowali się obroną terytorialną, mają doświadczenie zdobyte w harcerstwie lub różnego rodzaju organizacjach proobronnych. Zgłaszać mogą się zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Jak wygląda szkolenie na żołnierza obrony terytorialnej?

Jeśli spełni się wymogi związane z kwalifikacją wojskową, przede wszystkim zdrowotne, można się ubiegać o skierowanie na szkolenie, które ma się odbywać przez jeden lub dwa weekendy w miesiącu w okresie od września do czerwca (średnio 20 dni w roku) oraz 10 dni w okresie urlopowym, kiedy to każdy batalion zostanie poddany zintegrowanemu szkoleniu bojowemu, które realizowane będzie w centrach szkolenia na poziomie krajowym. Szkolenie zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Jak widać, służba nie będzie kolidować z pracą zawodową. Każdy żołnierz otrzyma przydział terytorialny na okres od dwóch do sześciu lat. Po jego upływie może zostać przedłużony.

Ile będzie zarabiał żołnierz obrony terytorialnej?

Przez cały okres służby każdy żołnierz obrony terytorialnej będzie miał wypłacaną pensję. W przypadku szeregowców ma to być ok. 450 zł.

Kiedy w Poznaniu powstaną jednostki obrony terytorialnej?

Docelowo w obronie terytorialnej ma służyć 45 tys. żołnierzy. W pierwszej kolejności mają powstać trzy brygady skoncentrowane kolejno w rejonach: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina, a w kolejnych latach kolejne.

- Zgodnie z koncepcją tworzenia wojsk obrony terytorialnej na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Poznaniu tworzenie tych jednostek przewidywane jest w roku 2019 r. - wyjaśnia w rozmowie z ESKA INFO Poznań ppłk Ryszard Grześkowiak, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Poznaniu.

Nie oznacza to, że nie można się już zgłaszać. Na stronie WKU w Poznaniu znajduje się treść oświadczenie, które powinny wypełnić i wysłać osoby zainteresowane służbą w obronie terytorialnej. Jak informuje komendant Grześkowiak, dane takich osób cały czas są gromadzone.

Wcześniej, bo już wiosną trwała rekrutacja dla osób zainteresowanych zostaniem oficerem obrony terytorialnej. Zgłoszenia przyjmowano do 30 czerwca.

- W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Poznaniu wnioski o tę formę szkolenia złożyło 8 kandydatów. Kandydaci z terenu administrowanego przez WKU w Poznaniu zostaną poddani postępowaniu rekrutacyjnemu w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu 6 września 2016 r. - wyjaśnia komendant Grześkowiak. - Ogłoszenie wyników przewidywane jest na dzień 13 września,a rozpoczęcie szkolenia dla osób które pomyślnie przeszły proces rekrutacji rozpocznie się 3 października 2016 r.

Czytaj też: Urzędnicy pomogą napisać projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki