- Startujemy w najbliższą sobotę. Jak widać, stoiska są już stawiane, wystawcy są gotowi, żeby zaoferować poznaniakom swoje usługi i wyroby. W weekendy będą też koncerty. Myślę, że frekwencja na pewno dopisze. Serdecznie zapraszamy na Jarmark Świętojański do Poznania - zachęca Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
A jest w czym wybierać. Na tutejszych stoiskach swoje prace zaprezentują rękodzielnicy specjalizujący się m.in. w wyrobie biżuterii z bursztynu i drewna, szkła dmuchanego, szkła fusing, odzieży i galanterii z Indii, a nawet ręcznie szytych zabawek. Kupimy tu też ręcznie malowane jedwabne chusty i szale, a także wszelkiego rodzaju malowaną ręcznie ceramikę czy ikony i witraże, przygotowane przez siostry zakonne z monasteru na Białorusi.
Jarmark to także uczta dla podniebienia - skosztujemy na nim smakołyków i lokalnych napitków z rozmaitych stron Europy. Znajdziemy tu m.in. pochodzące z Litwy wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy, a także rodzime podlaskie wędliny, poznańskie rogale marcińskie, miody z własnej pasieki, piwa z małych lokalnych browarów oraz polskie wina ekologiczne.
Od chałwy po mydła
Jak czytamy na stronie poznan.pl, na stoiskach pojawi się też turecka i grecka chałwa, baklava i inne wypieki orientalne, ręcznie wyrabiane naturalne mydła i kosmetyki z Maroka, a także oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki. Stoiska handlowe będą czynne codziennie od godz. 10 do godz. 21 lub do ostatniego klienta.
Podczas jarmarku odbywać się będą także koncerty, występy i widowiska artystyczne nawiązujące do tradycji Nocy Kupały. Na płycie Starego Rynku działać też będzie wczesnośredniowieczna osada, prezentująca życie codzienne jej mieszkańców.
Na atrakcje liczyć tu mogą także najmłodsi goście - z myślą o nich przygotowano „Bajkowy Rynek - Poznań czyta dzieciom". W jego ramach będą czytane gawędy i opowieści, które zainteresują nawet najbardziej wymagających słuchaczy.