Jedno kliknięcie kosztowało ją MAJĄTEK. 28-latka z Łubowa myślała, że to kurier!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Jedno kliknięcie kosztowało ją MAJĄTEK. 28-latka z Łubowa myślała, że to kurier!

Jedno kliknięcie kosztowało ją MAJĄTEK. 28-latka z Łubowa myślała, że to kurier!

2020-07-23 12:40

Oszuści nie mają wakacji ani świąt. 28-letnia mieszkanka gminy Łubowo straciła pieniądze, po tym jak kliknęła w link, który otrzymała wiadomością SMS. Sprawą zajmują się policjanci z Gniezna.

28-letnia mieszkanka gminy Łubowo otrzymała kilka dni temu wiadomość SMS od firmy kurierskiej. Z treści dowiedziała się, że musi dopłacić za nadwagę przesyłki. Kobieta nic nie podejrzewała i kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości. Następnie przelała brakującą kwotę.

- Później okazało, z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych - relacjonują policjanci z Gniezna.

Mundurowi informują, że oszuści ciągle wymyślają nowe sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

- Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli wysłał lub oczekuje akurat na przesyłkę - opowiadają policjanci.

Oszuści bardzo często infekują także telefony i w ten sposób wyciągają hasła do aplikacji bankowych lub też przekerowują SMS-y, aby przejąć kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

- Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste - dodają mundurowi.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Poduszkowy challenge opanował internet. O co w nim chodzi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają