Od 13 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy finansuje Powszechne Badania Słuchu u noworodków. W ramach programu przebadano ponad 5 milionów dzieci. To właśnie było tematem konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Poznaniu. Bo to właśnie tutaj pod kierunkiem prof. Witolda Szyftera są zbierane i analizowane wyniki z całego kraju.
Powszechne Badania Słuchu u noworodków to program niezwykły pod wieloma aspektami Jednym z nich jest fakt, że badania finansowane są w całości przez inicjatywę obywatelską. Do tej pory na badania Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeznaczyła ponad 28 mln zł.
- Skuteczność jest blisko 98 proc. To pokazuje, że w Polsce robi się rzeczy rewelacyjne i nowoczesne, jeżeli chodzi o zakres medycyny noworodkowej - mówił Jurek Owsiak, prezes fundacji WOŚP, który gościł w Poznaniu
Przed programem badane były bowiem tylko wybrane dzieci – te, które według wywiadu znajdowały się w grupie ryzyka. Jednak od 13 lat program jest powszechny - badane jest każde dziecko urodzone w Polsce. Rocznie bada się około 350 tysięcy noworodków. To sprawia, że badania są tak niezwykłe w skali światowej. Takim powszechnym badaniem może się poza Polską pochwalić tylko 11 innych państw.
Jedną z osób, która urodziła się z bardzo poważną słuchu jest Marta Mikuła. Zaczęła słyszeć dopiero po operacji, którą przeszła w wieku 5 lat.
- To dość niezwykle, że teraz kolejne pokolenia mają ogromne wsparcie w identyfikowaniu wad słuchu i możliwość poprawy sytuacji poprzez wsparcie naukowe - mówi Marta, która obecnie jest studentką archeologii i planuje spełnić marzenie o wyjeździe do Grecji.
Program to sukces, ale teraz trwa dyskusja nad tym, jak można go jeszcze ulepszyć. Pojawia się coraz nowocześniejszy sprzęt medyczny, który wymaga kolejnych nakładów finansowych.
W Polsce jego zakup jest możliwy m.in. dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Kolejny finał już 15 stycznia.