- Łan to koń rasy śląskiej. Rozmiarami budzi respekt, gdyż mierzy aż 182 cm i waży 840 kg. Jego sierść maści gniadej jest krótka i błyszcząca. 4-letni wałach to oaza spokoju. Jest bardzo zdyscyplinowany i chętnie współpracuje z jeźdźcem - opowiada Dominika Pupkowska-Bral z Wielkopolskiej Policji.
Pojawił on się w policyjnej stajni na początku grudnia i do tej pory zaprzyjaźnia się ze swoim jeźdźcem - sierż. sztab. Tomaszem Walczakiem. Funkcjonariusz rozpieszcza go codziennie marchewkami. Jest on już bardzo chwalony, a jego trenerka przyznaje, że wiele potrafi.
Łan nie jest jeszcze dopuszczony do prawdziwej służby policyjnej. - Po minimum 6 miesięcznym przygotowaniu zostanie poddany atestacji pierwszego stopnia. Dopiero zdany egzamin dopuści go do prawdziwej policyjnej służby. Wówczas będzie wraz ze swoim jeźdźcem patrolować tereny zielone i miejskie oraz zabezpieczać imprezy masowe o łagodnym przebiegu - wyjaśnia Pupkowska-Bral.
Nowy wierzchowiec pochodzi ze stadniny koni Szymanów. Tam był typowym koniem spacerowym, wyjeżdżał też na rajdy. - Pracownicy stadniny bardzo o niego dbali, dlatego bez przeszkód przeszedł cykl badań weterynaryjnych dopuszczających konia do służby policyjnej - opowiada funkcjonariuszka.
Ogniwo Konne w Poznaniu
Ogniwo Konne w Wydziale Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 19 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 10 profesjonalnych jeźdźców i 12 wierzchowców.
- Pod czujnym okiem instruktorów każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju. Swoją służbę pełnią przez cały rok. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening połączony ze specjalistycznym - opowiada Pupkowska-Bral.