W spalrni będzie utylizowanych 210 tys. ton odpadów rocznie.

i

Autor: Archiwum serwisu W spalrni będzie utylizowanych 210 tys. ton odpadów rocznie.

Jest zgoda na użytkowanie spalarni śmieci w Poznaniu

2016-10-13 18:55

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Poznaniu. Dzięki temu w listopadzie spalarnia zacznie działać już na pełnych obrotach.

Spalarnia odpadów w Poznaniu jest już gotowa od kilku miesięcy, lecz do tej pory spalano w niej tylko niewielką część odpadów w fazie rozruchu. Obiekt nie mógł rozpocząć pełnego działania z uwagi na brak pozwolenia na użytkowanie ze strony nadzoru budowlanego. Pozwolenie nie było, ponieważ zgodnie z umową wymagała ona ukończenia budowy układu drogowego wokół spalarni.

Władze Poznania właśnie poinformowały, że stosowne pozwolenie nareszcie zostało wydane przez Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. To duża ulga nie tylko dlatego, że spalarnia odpadów nareszcie może zacząć działać, ale też z powodu grożącej miastu konieczności zwrotu 330 mln zł dofinansowania z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z umową projekt należy bowiem rozliczyć w pierwszym kwartale 2017 r.  

Wydane pozwolenie na użytkowanie potwierdza, że budowa układu drogowego w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej przebiega prawidłowo, a uruchomienie spalarni nie wpłynie negatywnie na komunikację na tym obszarze.

- Z satysfakcją odbieram informację o wydaniu pozwolenia na użytkowanie spalarni. Mam nadzieję, że ten projekt spełni wszelkie oczekiwania. To po otwarciu ronda Kaponiera i ulicy Dąbrowskiego -kolejna inwestycja, która po przejęciu wymagała intensywnych działań naprawczych. Cieszy mnie, że coraz sprawniej zamykamy poszczególne projekty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Teraz przed nami kolejne wyzwanie, czyli uzyskanie dla ITPOK statusu instalacji regionalnej. Gdy to się uda, nie będzie już formalnych przeszkód w tym, by instalacja rozpoczęła normalne funkcjonowanie – dodaje.

Dotychczas na ruszt instalacji trafiło ponad 90 tys. ton odpadów w ramach rozruchu. W listopadzie rozpocznie się już właściwa eksploatacja spalarni. Rocznie będzie tu utylizowanych około 210 tys. ton śmieci, z czego 80 proc. będzie pochodzić z Poznania. Resztę dostarczą gminy zrzeszone w GOAP.

Dzięki uruchomieniu spalarni nie tylko mniej odpadów trafi na składowiska, ale też przy ich spalaniu uzyska się energię cieplną wykorzystywaną w miejskiej sieci ciepłowniczej oraz energię elektryczną, która trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej. Dzięki wysokim parametrom i dużej wydajności dwóch linii termicznego przekształcania instalacja wyprodukuje energię odpowiadającą rocznemu zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego poznańskiego osiedla.

Czytaj też: Mieszkanie Plus w Poznaniu – wiemy, gdzie powstaną pierwsze tanie mieszkania [AUDIO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki