Pierwszy przypadek żółtaczki pokarmowej odnotowano w lutym w Krotoszynie. Od tamtego czasu do szpitali w Poznaniu, Kaliszu i Koninie trafiło w sumie 17 osób z południa Wielkopolski. Najmłodsza osoba miała 16 lat, najstarsza 60. Duży wzrost zachorowań odnotowano również we Wrocławiu. Większość chorych została już wypuszczonych ze szpitali, ale sanepid i tak te sygnały odebrał jako bardzo niepokojące.
- Rok temu nie było ani jednego przypadku – mówi w rozmowie z NOWA TV 24 GODZINY Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Polecany artykuł:
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest nazywane „chorobą brudnych rąk”, gdyż zarazić się nim można w wyniku spożycia skażonej wirusem żywności i wody, rzadziej przez bezpośredni kontakt z chorym lub używanymi przez niego przedmiotami. Choroba łatwo się szerzy w zbiorowiskach dzieci (przedszkola, szkoły) oraz pomiędzy domownikami.
- W związku z powyższym należy przestrzegać elementarnych zasad higieny po wyjściu z toalety a także w trakcie przygotowywania posiłków dokładnie myć ręce – zaleca sanepid.
Aby powstrzymać rozwój epidemii, sanepid objął nadzorem epidemiologicznym wszystkie placówki spożywcze, bary, sklepy, w których pracowały osoby, które zachorowały na WZW typu A.
„W obecnej chwili nie ma zagrożenia epidemiologicznego przy spożywaniu pokarmów spożywczych. Wszystkie osoby chore zostały wyeliminowane z produkcji i dystrybucji żywności poprzez obowiązkową hospitalizację. Osoby pracujące w szeroko rozumianym sektorze spożywczym, które miały kontakt z chorymi znajdują się pod ścisłym nadzorem lekarskim i epidemiologicznym i nie mają na dzień dzisiejszy żadnych objawów chorobowych” - czytamy w oświadczeniu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Jakie są pierwsze objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A?
W pierwszym etapie (tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby) daje oznaki grypopodobne tj. wysoka gorączka, ogólne rozbicie, problemy gastryczne. W dalszym etapie pojawiają się objawy typowe dla żółtaczki: zażółcenie powłok skórnych i gałek ocznych, mocz koloru piwnego, odbarwiony stolec. Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (średnio 30 dni). Każdy, kto zaobserwował u siebie takie objawy, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Zobaczcie materiał reportera NOWA TV 24 GODZINY Dominika Rutkowskiego:
Czytaj też: Niepełnosprawne dzieci z „Równego startu” dostały samochód od sponsora! [WIDEO]