Uchwała ma zachęcić poznaniaków do rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej.

i

Autor: Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań Uchwała ma zachęcić poznaniaków do rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska w Poznaniu bezpłatna, gdy jest smog – radni zdecydowali

2017-02-22 9:50

Gdy poziom zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu czterokrotnie przekroczy dopuszczalną normę, wszyscy pasażerowie będą mogli podróżować komunikacją miejską za darmo.

Tej zimy wyjątkowo często w Poznaniu powstaje zjawisko smogu bardzo niebezpiecznego dla zdrowia. Gdy normy stężenia szkodliwych pyłów są przekroczone kilkukrotnie, seniorzy, dzieci, a także osoby mające problemy z układem krążeniowym i oddechowym, nie powinny przebywać na zewnątrz. Także bieganie, jazda na rowerze i inne formy rekreacji są zdecydowanie odradzane.

Do powstania smogu przyczyniają się dym z pieców opalanych węglem, a także spaliny samochodowe, stąd pomysł, aby zachęcić mieszkańców, by w te najbardziej krytyczne dni zrezygnowali z poruszania się po mieście własnym samochodem.

W przygotowanej przez prezydenta Poznania uchwale zaproponowano, aby w dni, gdy stężenie dobowe pyłu PM10 przekroczy 200 µg/m3, czyli cztery razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma, właściciele samochodów oraz jedna towarzysząca im osoba mogli kolejnego dnia od godz. 3 aż do północy korzystać z komunikacji miejskiej za darmo (o ile prognozy będą wskazywały, że sytuacja się nie poprawi). Biletem uprawniającym ich do przejazdów będzie wtedy dowód rejestracyjny. Podobne rozwiązanie już obowiązuje w Dzień Bez Samochodu.

Nad uchwałą pochylili się podczas wtorkowej sesji miejscy radni. Najwięcej kontrowersji wzbudziło ograniczenie wprowadzające darmowe przyjazdy tylko dla właścicieli aut i jednej towarzyszącej każdemu z nich osoby. Radna PiS Klaudia Strzelecka zwróciła uwagę, że rozwiązanie prezydenta będzie dyskryminować np. matkę z dwójką dzieci.

Ostatecznie wprowadzono poprawkę zakładającą, że w czasie smogu każdy pasażer będzie mógł podróżować autobusami i tramwajami bez biletu. Szacowany koszt jednego dnia darmowej komunikacji dla wszystkich to 250 tys. zł utraconych wpływów do budżetu Zarządu Transportu Miejskiego – to pięć razy więcej niż gdyby „promocja” obejmowała tylko właścicieli aut.

Większość radnych poparła jednak to rozwiązanie. Przeciwko był radny PO Tomasz Lipiński, którego zdaniem to marnowanie pieniędzy, które lepiej byłoby przeznaczyć na edukację ekologiczną, by sami mieszkańcy nie zatruwali środowiska.

Darmowa komunikacja miejska to nie jedyne rozwiązanie, które ma pomóc w walce ze smogiem. Radni poparli też pomysł zakup mobilnej stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Przyjęto też uchwałę, zabezpieczającą środki w budżecie na realizację wniosku o unijną dotację na budowę parkingów Park&Ride. One również mają zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej i w ten sposób ograniczyć ruch samochodów w mieście. Jeśli miasto dostanie dotację, to powstaną one w pięciu lokalizacjach: przy rondzie Starołęka, ul. Św. Michała i stacjach kolejowych: Karolin, Podolany i Strzeszyn.

Czytaj też: Montują nowe stacje rowerów miejskich - zobaczcie, gdzie powstaną

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają