W poniedziałek (6 kwietnia) szpitale kliniczne, specjalistyczne, wojewódzkie i wszystkie szpitale powiatowe na terenie Wielkopolski, a także poznańskie izolatorium, hotel dla medyka oraz wszystkie zespoły ratownictwa medycznego otrzymały uzupełnienia sprzętu ochronnego.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody przekazało w sumie do placówek 1270 kombinezonów ochronnych, prawie 211 000 maseczek chirurgicznych oraz 31 000 półmasek FFP3 i FFP2, 52 000 par rękawic ochronnych różnych typów i 1030 pięciolitrowych pojemników z płynem do dezynfekcji rąk oraz 1210 gogli.
Czytaj też: Bezobjawowy koronawirus. Co może niepokoić?
Bardzo duża część sprzętu została przekazana zespołom ratownictwa medycznego. Na ich potrzeby przekazano między innymi 120 000 maseczek chirurgicznych i 12 000 półmasek, 24 000 par rękawic, 1200 litrów płynów dezynfekcyjnych i 600 gogli ochronnych.
Środki ochrony osobistej zostały również skierowane do domów pomocy społecznej.
W najbliższych dniach wielkopolskie DPS otrzymają łącznie 4160 litrów płynów do dezynfekcji i 7200 maseczek. Ponad 2000 litrów płynów przekazała KGHM we współpracy z Caritas Kalisz. Pozostałe środki zapewnione zostały przez Agencję Rezerw Materiałowych.
Polecany artykuł:
- Domy Pomocy Społecznej to bardzo wrażliwe miejsca, w których może istnieć duże zakażenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W związku z tym przygotowaliśmy ponad 4 tys. litrów płynu do dezynfekcji i ponad 7 tys. maseczek. To również odpowiedź na wnioski dyrekcji wielkopolskich placówek, które chcemy bardzo mocno zabezpieczyć pod względem środków ochrony – powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Materiały ochronne mają wspomóc placówki przeznaczone dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych w zabezpieczeniu mieszkańców przed zakażeniem COVID-19. Pierwsze transporty dotarły już do domów w Baszkowie i w Pleszewie. W Wielkopolsce obecnie funkcjonuje 65 domów pomocy społecznej, które oferują 6447 miejsc pobytu całodobowego.