Kwadrantydy to obfity rój, ale trudniejszy do zobaczenia niż Perseidy

i

Autor: Free-Photos/PD/pixabay.com Kwadrantydy to obfity rój, ale trudniejszy do zobaczenia niż Perseidy

Kwadrantydy 2019. Gdzie w Poznaniu oglądać noc spadających gwiazd? Podpowiadamy!

2018-12-24 11:00

Na początku stycznia rozpocznie się deszcz meteorytów z roju Kwadrantydów. Zjawisko można oglądać także w naszym regionie. Gdzie i kiedy wypatrywać spadających gwiazd? Wyjaśniamy!

Kwadrantydy to drugi rój z największą liczbą meteorów, które można zobaczyć w ciągu godziny. Jest aktywny od 1 do 7 stycznia, ale jego maksimum przypada (3 stycznia) wieczorem. W ciągu godziny być może uda się obserwatorom wypatrzeć nawet 120 śladów meteorów.

Nazwa Kwadrantydy pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. Pierwsze informacje o tym roju meteorów pochodzą z 1835 roku. To seria malutkich pyłków, które spalają się w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu możemy na niebie obserwować niecodzienne widowisko.

Gdzie oglądać Kwadrantydy 2019?

Przy dobrych warunkach pogodowych również krakowianie będą mogli obejrzeć je nawet bez specjalistycznego sprzętu. Żeby to zrobić najlepiej wybrać się w miejsce położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W Poznaniu trudno uniknąć takiego miejsca, ale warto przejść się do Lasku Marcelińskiego. Obserwacje można też spróbować prowadzić na Łęgach Dębińskich lub nad którymś z jezior.

Najlepiej jednak wyjechać poza miasto. W Wielkopolsce jednym z lepszych miejsc do nocnych obserwacji nieba będzie Puszcza Notecka za Obornikami.Ważnym czynnikiem jest również pogoda, czyli bezchmurne niebo, które umożliwi nam obserwację roju meteorów.

Najlepsze miejsca do obserwacji są zaznaczone na niebiesko. Mapę można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info.

ZOBACZ TEŻ:

>> Największa Wigilia w Polsce w Poznaniu. Caritas ciągle potrzebuje wolontariuszy

TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki