Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Problematykę dotyczącą kwalifikacji wojskowej normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r., poz. 372) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 37 przywołanej ustawy, kwalifikacja wojskowa w okresie pokoju należy do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych, natomiast jej przeprowadzenie na terenie kraju zarządzają na podstawie art. 35 ust. 4 ustawy Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej, wydając każdorazowo stosowne rozporządzenie.
Kwalifikacja wojskowa, to stawienie się osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce ich pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące.
Kwalifikacja wojskowa obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu:
- ustalenie zdolności osób do czynnej służby wojskowej;
- wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony RP;
- założeniu i aktualizacji ewidencji wojskowej;
- wydanie wojskowych dokumentów osobistych.
Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie – każdy na terenie przez siebie administrowanym – przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).
Kwalifikacja wojskowa 2022
Kwalifikacja wojskowa 2022, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA i MON, rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca 2022 r. Na terenie całej Polski procedurą zostanie objętych około 260 tysięcy osób.
Kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w roku 2003 (19-letnich) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998 – 2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 2001 – 2002, którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej będą wzywane również kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wojskowych komendantów uzupełnień.
Polecany artykuł:
Kwalifikacja wojskowa 2022 w Poznaniu
Na terenie Poznania i powiatu poznańskiego pracować będzie kilka powiatowych komisji lekarskich, do których winny zgłosić się osoby (mające miejsce stałego pobytu lub miejsce pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące) w miejscach wyszczególnionych poniżej:
1. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 w Poznaniu osoby zamieszkałe na terenie dzielnic: Nowe Miasto i Stare Miasto, winny stawić się w Poznaniu, ul. Szylinga 1, w dniach od 4 kwietnia do 6 czerwca 2022 roku, w godz. 8.00 - 14.00.
2. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 2 w Poznaniu osoby zamieszkałe na terenie dzielnic: Grunwald, Jeżyce i Wilda, winny stawić się w Poznaniu, ul. Szylinga 1, w dniach od 4 kwietnia do 3 czerwca 2022 r., w godz. 8.00 - 14.00.
3. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Poznańskiego Nr 1 osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Dopiewo, Komorniki, Luboń, Mosina, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las i Tarnowo Podgórne winny stawić się w Poznaniu, ul. Słowackiego 8, w dniach od 4 kwietnia do 1 czerwca 2022 r. w godz. 8.00 - 13.00.
4. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Poznańskiego Nr 2 osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo i Swarzędz, winny stawić się w Poznaniu, ul. Słowackiego 8, w dniach od 4 kwietnia do 31 maja 2022 r. w godz. 8.00 - 13.00.
Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą kobiety urodzone w latach 1998 – 2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2021/2022 kończą naukę w:
- publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, biotechnologia, ratownictwo medyczne, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia;
- szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny;
- są studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.