Robot Da Vinci

i

Autor: fot. materiały Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu Robot Da Vinci

Medycyna przyszłości w Poznaniu. Nowoczesny robot na sali operacyjnej WCO!

2018-10-28 11:00

Medycyna przyszłości w Poznaniu. Nowoczesny robot trafi na salę operacyjną Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Wielkopolskie Centrum Onkologii za niespełna miesiąc otrzyma robota Da Vinci. Jest bardzo nowoczesny, niezwykle precyzyjny i bardzo wygodny w obsłudze.

- Ramię z instrumentami, które są wprowadzane do pacjenta znajduje się w części sterylnej, natomiast konsola, przy której siedzi operator jest w części niesterylnej. To oznacza, że chirurg może w dowolnym momencie wstać, przerwać zabieg, napić się kawy. Jest całkowicie niezależny - mówi Artur Ostrowski z firmy, która dostarczy robota Da Vinci do Poznania.

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii mówią wprost - takie rozwiązania to przyszłość medycyny.

- Myślę, że retrospektywnie, za 5 lat, wszyscy jednoznacznie ocenią, że to był przełom. Wchodzimy w nową erę, gdzie będziemy operować zdecydowanie bardziej precyzyjnie, w dziedzinach, w których dzisiaj jeszcze się tego nie robi - przekonuje dr Błażej Nowakowski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

- Wszystko to, co zostało na świecie wymyślone, żeby pomóc choremu, żeby wzmocnić chirurgię, zostało włożone do tego urządzenia. Dlatego ono jest tak doskonałe - dodaje prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

I nie przesadza, bo Da Vinci pozwala pracować dokładniej, mniej inwazyjnie i wygodniej.

- Do tej pory nie mieliśmy takich możliwości. Z pomocą tego robota będą prowadzone operacje ginekologiczne, przewodu pokarmowego, nowotworów głowy i szyi. Do tej pory chorzy nie mieli takiej opcji terapeutycznej - cieszy się dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, prof. Julian Malicki.

Robot kosztował prawie 14 milionów złotych. Niemal 12 milionów to środki unijne. Pierwsze operacje z udziałem robota Da Vinci już za kilka miesięcy.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu odbywa się prawie 5 tysięcy operacji rocznie. 
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają