Arcybiskup Juliusz Paetz. Miał spocząć w katedrze, skończył w drewnianej mogile

i

Autor: SUPER EXPRESS Arcybiskup Juliusz Paetz. Miał spocząć w katedrze, skończył w drewnianej mogile

Miał spocząć w Katedrze, skończył w drewnianej mogile. Tak wygląda grób abp. Paetza rok od pogrzebu

2020-11-24 14:50

Nie tylko kardynał Henryk Gulbinowicz († 97 l.) z Wrocławia został pochowany w tajemnicy! Rok temu - w równie tajemniczych okolicznościach - spoczął w swojej mogile abp Juliusz Paetz († 84 l.). Nad Paetzem wisiała niewyjaśniona, hańbiąca sprawa molestowania kleryków z poznańskiego seminarium. Kościelny hierarcha miał początkowo spocząć w Katedrze na Ostrowie Tumskim, ale ostatecznie został pochowany na cmentarzu na poznańskiej Starołęce. Jego grób jest skromny, wciąż drewniany…

Powiedzieć o abp. Juliuszu Paetzu, że był  kontrowersyjny, to nic nie powiedzieć. Przez lata wspinał się po szczeblach kościelnej kariery. W końcu został metropolitą poznańskim. Błyszczał na salonach, woził się najlepszymi samochodami, opływał w luksusie, był mecenasem sztuki. Ale na jego wizerunku w 2002 roku pojawiła się RYSA. Opinia publiczna dowiedziała się, że Paetz, wykorzystując swoją pozycję, miał molestować kleryków z poznańskiego seminarium. „Grzech w pałacu” długo miał być tajemnicą poliszynela, ale w końcu informacje wyciekły zza kościelnych murów - bo molestowani klerycy bali się mówić o swoim oprawcy. W 2002 roku o wszystkim napisała „Rzeczpospolita”. W Poznaniu rozpętała się afera, ale kościół nigdy oficjalnie nie ustosunkował się do tych zarzutów.   Sam hierarcha wszystkiemu zaprzeczał. Niestety żaden z pokrzywdzonych nie złożył zawiadomienia do prokuratury, więc nie było też prawnej podstawy do wszczęcia śledztwa. Paetz złożył jedynie dymisję, a Watykan zabronił mu udziału w ważnych ceremoniach kościelnych. Nie przeszkodziło mu to brać udział w procesjach Bożego Ciała w Poznaniu czy pokazywać się publicznie w innych miejscach. Wstydu nie czuł nigdy.

CZYTAJ: Kim był arcybiskup Paetz, podejrzewany o molestowanie dzieci?

Przez kolejnych 17 lat mieszkał w pałacu na Ostrowie Tumskim. Można powiedzieć, że miał spokojną i dostatnią emeryturę. Gdy zmarł pojawiły się informacje, że ma zostać pochowany w… KATEDRZE. Środowiska Katowice, a nawet sami księża napisali wtedy do metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego apel o nierobienie tego. - Prowadzeni troską o Kościół zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie - w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła - napisali. Podobno sam Paetz w swoim testamencie napisał, że chce spocząć właśnie na Ostrowie Tumskim!

Koniec końców tak się nie stało. Pogrzeb abp. Juliusza Paetza odbył się w poniedziałek, 18 listopada 2019 roku. Rano w poznańskiej katedrze na Ostrowie Tumskim odbyła się msza pogrzebowa, a po niej były metropolita został pochowany na cmentarzu na Starołęce.

Dziś - w pierwszą rocznicę śmierci - grób abp Paetza wygląda bardzo skromnie. Drewniana mogiła, drewniany obdrapany krzyż. Gdyby nie tabliczka z napisem „ARCYBISKUP JULIUSZ PAETZ” nikt by się nie domyślił, że leży tutaj były metropolita poznański.

Tak wygląda grób Ewy Tylman

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki