Po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej odbyło się w 1998 roku. Sobotnia inscenizacja będzie jubileuszową.
- Od początku Misterium wzbudzało wielki entuzjazm i poruszenie w sercach widzów-uczestników, rozrastając się do dzisiejszych monumentalnych rozmiarów. Do dzisiaj spektakl obejrzało ponad milion osób z Polski i ze świata, przybywając na Cytadelę bez względu na pogodę.Przeżycie Misterium Męki Pańskiej to okazja do wyjątkowego wejścia w Wielki Tydzień, odbycia rekolekcji „last minute” - przekazuje Maria Malcher z biura prasowego.
Każdego roku na to wydarzenie przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób, które szczelnie wypełnia plac pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli. - Trudno w to uwierzyć, ale mimo tak ogromnej liczby uczestników od pierwszych chwil na widowni panuje absolutna cisza i skupienie. Ludzie mocno przeżywają to wydarzenie pod względem duchowym, choć i aspekt artystyczny ma tutaj niemałe znaczenie - opowiada Maria Malcher.
Całe widowisko tworzą ludzie. Od 1998 roku wystąpiło w nim ponad 5 tysięcy osób. Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy, rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca.
- Misterium to także przepiękna gra dźwięku i światła. Reflektory lotnicze APM i niezwykłe utwory pasyjne wykonane przez Poznański Chór „Polihymnia” dopełniają całości, tworząc mistyczną, pełną emocji atmosferę. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia - dodają organizatorzy.
Początek Misterium Męki Pańskiej w najbliższą sobotę o godz. 20:00. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez stronę www.misterium.eu, w formie wielokamerowej realizacji TV.
Cały spektakl trwa 80 minut, jest otwarty dla wszystkich, a wstęp na niego jest bezpłatny.