Na pewno nie będzie przesadą stwierdzenie, że w sezonie grzybowemu hobby oddają się miliony Polaków. Ten sposób spędzania wolnego czasu to same korzyści - bliski kontakt z naturą, ruch na świeżym powietrzu w lesie, z dala od miejskiego zgiełku, ale też i element emocjonującej rywalizacji. Będą czy nie? Kto zbierze więcej grzybów? Kto znajdzie najbardziej dorodny okaz?
Przypominamy o kilku fundamentalnych zasadach podczas grzybobrania
By to, co zdrowe i przyjemne nie zamieniło się w kłopot, a nawet tragedię, trzeba podczas grzybobrania pamiętać o kilku prostych regułach.
- Zbieramy tylko te grzyby, które znamy. Jeżeli pojawia się choćby najmniejsza wątpliwość, lepiej zostawić grzyb w lesie.
- Nie niszczymy grzybów, które są nieznane. Nawet niejadalne grzyby pełnią ważną rolę w ekosystemie.
- Leśne zbiory warto skonsultować z doświadczonymi grzybiarzami. Można też skorzystać z atlasu lub aplikacji, które pomagają w rozpoznawaniu gatunków grzybów.
Wiedzy nigdy za wiele! Tę można przyswajać w rozmaity sposób. Na przykład odwiedzając Park Grzybów usytuowany w Piłce w wielkopolskiej gminie Drawsko. Obiekt robi na zwiedzających niesamowite wrażenie, czego częściowy obraz dają zdjęcia udostępnione przez powiat czarnkowsko-trzcianecki, które zamieszczamy w galerii poniżej.
Niezwykły park w Piłce to ścieżka edukacyjno-przyrodnicza o powierzchni 1 ha znajdująca się w otoczeniu lasów Puszczy Noteckiej.
Grzyby o wysokości 2 metrów? Takie rzeczy tylko w Wielkopolsce
Można tu zobaczyć 16 olbrzymich, barwnych i różnorodnych gatunków grzybów oraz zwierzęta leśne. Eksponaty wyglądają bardzo realistycznie, wykonane są z żywicy poliestrowej i włókna szklanego, z dokładnie odwzorowanymi cechami poszczególnych gatunków i strukturą powierzchni.
Znajdziemy tu gigantyczne:
- muchomory,
- kanie,
- smardze,
- koźlarze,
- kurki,
- podgrzybki,
- twardzioszka,
- czerwidłaka pospolitego,
- maślaki,
- gąski,
- rydze,
- borowika.
Niektóre modele osiągają wysokość 2 metrów! Przy każdym jest tablica informacyjna, dzięki której o poszczególnych gatunkach grzybów dowiemy się dużo więcej.
Polecany artykuł:
Park Grzybowy w Piłce został oddany do użytku w czerwcu 2013 r. Jest inwestycją samorządową gminy Drawsko, dofinansowaną w 80 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Warto zaznaczyć, że korzystanie z tej urokliwej przestrzeni jest darmowe.