Tak wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Okazuje się, że mniej niż połowa Polaków zamierza obchodzić tegoroczne walentynki. W szczególnym świętowaniu tego dnia przodują mieszkańcy woj. lubuskiego - aż 49 % respondentów z tego regionu wskazało, że planuje obchodzić święto zakochanych. Mniejsze znaczenie 14 lutego ma dla mieszkańców woj. małopolskiego – tam tylko 21 procent osób planuje coś specjalnego na tegoroczne Walentynki. W Wielkopolsce dzień św. Walentego zamierza obchodzić 41% mieszkańców, co jest bardzo dobrym wynikiem w skali całego kraju!
Dzień zakochanych zdecydowanie chętniej celebrują kobiety. Deklaruje tak aż 42 % z nich, ale 36 % mężczyzn przyznaje, że też planuje obchodzić to święto – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. – Walentynki to też ważny dzień dla młodych ludzi. 58 procent osób w wieku 15-24 lata i aż 62 procent osób do 34. roku życia zamierza tego dnia powiedzieć bliskiej osobie o swoich uczuciach do niej.
Święto zakochanych planuje obchodzić co druga osoba z wyższym wykształceniem i tylko co czwarta z podstawowym lub zawodowym.
Prezent czy romantyczna kolacja?
Uczestnicy badania odpowiedzieli, że planują tradycyjnie obchodzić walentynki. Co czwarty z nich przygotuje kolację. Częściej to kobiety (38 %) stawiają na sprawdzoną od lat receptę na udany związek – „przez żołądek do serca”. Jedną z najczęściej wskazywanych form celebrowania dnia zakochanych jest obdarowanie prezentem. Ponad 20 proc. Polaków kupi ukochanej osobie słodycze (23 proc.) lub kwiaty (21 proc.). Jedynie 5 proc. badanych wyśle wybrance lub wybrankowi kojarzoną z tym świętem kartkę walentynkową.
Obchody walentynek różnią się w zależności od regionu Polski. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego przygotują kolację, pary z lubuskiego obdarują się słodkościami, a zakochani z województwa zachodniopomorskiego, częściej niż inni mieszkańcy Polski, pójdą do kina. Z badań wynika, że mieszkańcy Wielkopolski najchętniej wybierają kolację. 28% ankietowanych przygotuje ją w domu. Tyle samo Wielkopolan wybierze się do restauracji.
14 lutego bez Walentynek
Dla połowy badanych 14 lutego jest tylko zwykłym dniem w kalendarzu. Powody, dla których nie świętują oni walentynek są różne. 31 procent twierdzi, że to zwyczaj skierowany do młodszych od nich i już wśród 25-latków są osoby, które uważają, że wyrosły z obchodzenia święta zakochanych. Blisko co czwarty badany przyznaje, że nie ma z kim spędzić 14 lutego. 23 procent uważa, że uczucie powinno okazywać się każdego dnia, a nie tylko raz w roku, i tyle samo (23 procent) jest zdania, że walentynki to wyłącznie komercyjne święto.
Dlaczego mieszkańcy Wielkopolski nie chcą świętować walentynek? Najczęstszym powodem jest twierdzenie, że to święto skierowane do młodszych osób (28% ankietowanych). Nieco mniej, bo 26% uważa, że to komercyjny zwyczaj. Smutnym faktem jest to, że równo 1/4 ankietowanych twierdzi, że nie ma z kim spędzić tego dnia!