Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

2019-03-19 9:00

W tym roku może nas czekać inwazja kleszczy. Skąd o tym wiadomo? Powodem są... żołędzie i myszy. Sprawdź szczegóły!

Okazuje się, że istnieje sposób na ustalenie, kiedy kleszcze będą szczególnie aktywne. Jak poinformował portal twojapogoda.pl zależy to od żołędzi i myszy. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Obserwacje wykazały bowiem, że im więcej jest w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. [...] To oznacza, że w bieżącym roku musimy się liczyć z inwazją myszy. Z kolei im więcej jest myszy, tym więcej jest też kleszczy, ponieważ myszy są nosicielkami krętka boreliozy, który bardzo łatwo przekazywany jest kleszczom - informuje portal twojapogoda.pl

Kleszcze mogą być powodem boreliozy lub kleszczowego zapalenie opon mózgowych. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada. W Polsce te drobne pasożyty występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest po prostu Kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus) występujący głownie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych czy polanach. Osobnik ten może osiągać nawet do 4mm wielkości ciała a jego cechą charakterystyczną jest odwłok ubarwiony w karminowoczerwonym kolorze.

- Dla człowieka istotnym jest, aby w trakcie spaceru zaopatrzył się w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę - informuje RLDP w Białymstoku. 0 Naszego domowego pupila natomiast, dobrze jest wyposażyć w obrożę anty-kleszczową lub nanieść na sierść zwierzęcia specjalne preparaty polecane przez specjalistów, odstraszające kleszcze. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia.

Jeśli stwierdzimy kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbujmy sposobów nie sprawdzonych, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację. Nie natłuszczajmy miejsca oraz nie traktujmy żadnymi środkami mogących zawierać w swoim składzie alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać. Możemy usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

CZYTAJ TEŻ:

>> Kompletna bezmyślność w poznańskim ZOO! Chcieli pokazać dziecku lwy więc... przeskoczyli płot!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają