Coca-cola produkowana w Polsce jest od 50 lat, ale można było już ją zobaczyć w naszym kraju wcześniej. Dokładnie w 1957 roku zaprezentowano ją na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jak informuje portal poznan.pl, to właśnie stolica Wielkopolski była pierwszym polskim miastem, w którym można było napić się napoju, nazywanego przez władze komunistyczne "stonką ziemniaczaną w płynie", "konsumpcyjnym symbolem wrogiego systemu", "imperializmem w płynie". Napój można było kupić tylko za dewizy w sklepach Pewexu i Baltony.
CZYTAJ: Poznaniacy lubią pić "pod chmurką". Posypały się mandaty
- Szczególną uwagę zwracało miejsce prezentacji napoju, Amerykanie zbudowali je sami na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Futurystyczny pawilon w formie kopuły zaprojektował znany architekt Richard Buckminster "Bucky" Fuller. Konstrukcja została zaplanowana jako tymczasowa, ale ostatecznie eksponowana była również na Triennale w Mediolanie, dużym wydarzeniu poświęconym architekturze i wzornictwu. Konstrukcja pawilonu została wykonana ze stalowych, kulistych kratownic z podwieszoną bawełnianą tkaniną tworzącą ściany - czytamy w opisie.
Tak więc Poznań stał się miejscem, gdzie poznano "nowe" smaki. W 1971 roku podpisano umowę między Polską, a The Coca-Cola Company na licencyjne rozlewanie napojów. Obecnie produkty w Polsce rozlewane są w zakładach w Radzyminie (koło Warszawy) i w Staniątkach (niedaleko Krakowa) oraz w zakładzie butelkowania wód mineralnych w Tyliczu.
Polecany artykuł: