Jak leczyć kaca po sylwestrze?

i

Autor: Wokandapix / CC0 / pixabay.com Jak leczyć kaca po sylwestrze?

Nie możesz wstać po Sylwestrze z łóżka? Mamy kilka sposobów na kaca!

2018-12-31 9:49

Po szalonej nocy sylwestrowej przychodzi pierwszy dzień nowego roku. Dla wielu jednym z najczęstszych objawów przypominających o szampańskiej zabawie jest tzw. "syndrom dnia poprzedniego", czyli po prostu kac. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Pij dużo wody

Jednym z najczęstszych objawów kaca jest ogromne pragnienie. Dlatego od razu po przebudzeniu warto wypić co najmniej szklankę wody mineralnej. Warto mieć ją przy sobie  przez cały dzień i popijać co jakiś czas, by nawodnić organizm. O wodzie należy pamiętać też podczas imprezy. Pomocne może okazać się przepijanie mocniejszych trunków wodą z cytryną. 

Łykaj witaminy

Przed piciem i po piciu alkoholu  warto zażyć witaminę C, która zwiększa poziom białych krwinek. Sprzyja to usuwaniu z krwi etanolu i aldehydu octowego, który przekształca się w alkohol i powoduje najbardziej popularne objawy kaca - ból głowy i wymioty. Oprócz gotowych produktów z apteki, witaminę C zawiera w sobie sok z kiszonej kapusty, porzeczki, pietruszka. Warto też pić soki warzywne i owocowe, które są bogate także w inne witaminy i minerały.

Uzupełnij cukier

Spożywanie alkoholu obniża zawartość glukozy w organizmie, dlatego warto uzupełnić zapasy, np. łyżką miodu, która nie tylko dostarczy cukru i przyspieszy rozkład alkoholu. Jeśli nie masz w domu miodu, możesz zastąpić go np. dżemem lub konfiturami.

Weź orzeźwiający prysznic

Najlepiej stosować naprzemiennie ciepły i chłodny strumień wody, który zmniejszy uczucie zmęczenia. Do tego żel o orzeźwiającym i pobudzającym zapachu, np. cytrusów i od razu zrobi się lepiej.

Węgiel aktywny

Tak, taki sam, który zażywamy, gdy mamy biegunkę. Węgiel aktywny neutralizuje szkodliwe substancje, które trafiają do naszego żołądka. Wykazuje silne działanie absorpcyjne - pochłania cząsteczki toksyn, gazów i bakterii, a następnie jest wydalany z organizmu.

Idź na spacer

Po śniadaniu nie warto siedzieć w domu. Lepiej zrobić sobie spacer do parku lub lasu (jeśli jest w pobliżu), przewietrzyć się i dotlenić mózg. Ból głowy szybciej minie.

Pij elektrolity 

Gotowe elektrolity można kupić w aptece. Dobrze sprawdzają się produkty przeznaczone dla dzieci - rodzice podają je pociechom po zatruciu pokarmowym, aby uzupełnić niezbędne substancje, które organizm wydalił. No cóż...  na kacu i nasze organizmy potrzebują kilku składników, które wypłukał alkohol. Można też samodzielnie przygotować elektrolity. W internecie można znaleźć gotowe przepisy.

CZYTAJ TEŻ:

>> Niewykorzystany urlop w 2018 roku? Kiedy przepada? Z czym nie wolno się spóźnić?

>> Nowa lista leków refundowanych już od 1 stycznia. Sprawdź, co się na niej znajdzie

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki