Nietypowa biblioteka na ulicach Poznania. Wygląda, jak budka telefoniczna!

i

Autor: poznan.pl Nietypowa biblioteka na ulicach Poznania. Wygląda, jak budka telefoniczna!

Nietypowa biblioteka na ulicach Poznania. Wygląda jak budka telefoniczna!

2022-04-23 8:30

Nietypowa biblioteka stanęła na ulicach Poznania. Z zewnątrz wygląda jak budka telefoniczna. W ostatnich dniach nastąpiło uroczyste otwarcie BiblioboXXa. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

BiblioboXX, czyli mobilna biblioteka w formie budki telefonicznej, stanęła pomiędzy budynkami Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Świadczeń, przy ul. Za Bramką. Wszystko za sprawą uczniów Zespołu Szkół Łączności, którzy chcieli dać lekturom drugie życie. Swój wkład w jego powstanie mieli również zawodnicy wielkopolskiego oddziału regionalnego polskiego Programu Olimpiad Specjalnych (klas przysposabiających do pracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2). - Mobilna biblioteka będzie otwarta dla wszystkich chętnych, przez całą dobę. Znajdą się tam nie tylko książki polskich autorów, ale też literatura obcojęzyczna. Budka została wyposażona w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu pod względem energetycznym jest samowystarczalna. Regał będzie gościć przy ul. Za Bramką do końca września - informują miejscy urzędnicy.

Podczas uroczystego otwarcia obecny był m.in. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Cieszę się, że inicjatywa zapoczątkowana 2 lata temu, we współpracy z naszymi partnerami z Berlina, jest kontynuowana dzięki staraniom uczniów i uczennic Zespołu Szkół Łączności. Dziękuję dyrekcji, nauczycielom, a przede wszystkim młodzieży, która zaangażowała się w powstanie tego obiektu. Liczę, że tego typu inicjatywy będą kontynuowane. Co ważne, w ulicznym regale dostępna będzie nie tylko literatura polsko - niemiecka, ale również książki w języku ukraińskim, co ma związek z naszym wsparciem na rzecz uchodźców - mówił.

Warto podkreślić, że Zespół Szkół Łączności od dwóch lat współpracuje z partnerem z Berlina w celu upowszechniania i dalszego rozwoju mobilnych, polsko - niemieckich bibliotek - BücherboXX. Prace nad powstaniem ulicznych regałów pozwalają uczniom łączyć kompetencje z różnych rzemiosł, rozwijać współpracę międzynarodową, promować współdzielenie oraz wzbudzać szacunek do książki i czytelnictwa. - Wszelkie działania edukacyjne i społeczne, których celem jest współpraca szkół z różnymi instytucjami i podmiotami na poziomie miasta, regionu czy Europy, zawsze przynoszą korzyści w postaci doświadczeń w wymiarze intelektualnym i materialnym. Zaangażowanie młodzieży w projekty wymagające kreatywności, doskonalenia umiejętności - zwłaszcza w wybranym zawodzie, posługiwania się językiem obcym czy realizowania swoich pasji pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów w procesie kształcenia i rozwoju osobowego ucznia - mówił Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności.

Poznańska młodzież zainspirowała się berlińskim BiblioboXXem, który przez 1,5 roku (od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 r.) stał przy ul. Za Bramką. W mobilnej bibliotece, wyglądającej jak kolorowa budka telefoniczna, można było znaleźć zarówno książki polsko-, jak i niemieckojęzyczne, a także posłuchać tekstów w tych językach, czytanych przez znanych lektorów. Uliczny regał powstał podczas cyklu warsztatów realizowanych w niemieckiej stolicy. Obecność BiblioboXXa w naszym mieście to wynik współpracy ze stolicą Niemiec, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, w ramach inicjatywy "Partnerstwo Odra". Poznań był piątym przystankiem regału. Stąd mobilna biblioteka pojechała w dalszą trasę.

Po uroczystym otwarciu BiblioboXXa odbyło się spotkanie w Sali Białej Urzędu Miasta. Wzięli w nim udział: delegacja z Berlina, przedstawiciele Zespołu Szkół Łączności oraz Olimpiady Specjalne Polska oddz. Wielkopolska, a także pracownicy Wydziału Oświaty i Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. Rozmawiano o dalszej współpracy szkół z Poznania i Berlina w zakresie kształcenia zawodowego i polsko-niemieckiej wymiany kulturowej.

Sonda
Czy wypożyczysz książkę z takiej mobilnej biblioteki?
Wojewódzka biblioteka przyjazna matkom z małymi dziećmi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają