Ostrów Wielkopolski. Kocioł na biomasę za 30 milionów złotych
Według Beaty Klimek, budowa nowoczesnej instalacji odnawialnego źródła energii w postaci kotła na biomasę to inwestycja technologicznie skomplikowana i kosztowna, ale niezwykle istotna. Ma pochłonąć 30 milionów złotych.
W tym celu skorzystamy z dwóch źródeł finansowania. Pierwsze to wkład własny z budżetu miasta, drugie to dofinansowanie z programu Polski Ład, które pokrywa ponad 40 procent kosztów inwestycji, czyli 12 milionów złotych.
– powiedziała Beata Klimek.
Inwestycję, która potrwa dwa lata, będzie realizować Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.
Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i mniejsze opłaty za ciepło. Dzięki temu roczna emisja CO2 zostanie zmniejszona o 18 tysięcy ton, a spółka miejska zaoszczędzi 5 milionów złotych rocznie, co pozwoli na kolejne inwestycje oraz obniżenie kosztów ciepła dla mieszkańców, firm i instytucji.
– Jak ważna jest to inwestycja świadczy fakt, że wszystkie przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce do 2030 roku muszą odejść od węgla – powiedziała Klimek. Inwestycja w kocioł biomasowy ma przyspieszyć ten proces.
Jak podkreśliła instalacja będzie najnowocześniejsza w Polsce, zostaną wykorzystane technologie duńskie i szwajcarskie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Darmowe czujniki czadu dla miejskich najemców. Poznań dba o bezpieczeństwo mieszkańców
Polecany artykuł: