Modetrans Poznań to spółka, której głównym udziałowcem jest poznańskie MPK. Dziś po ulicach stolicy Wielkopolski jeżdżą dwa modele tramwajów wyprodukowane przez tę firmę – to jednoczłonowe i wysokopodłogowe moderusy alfa oraz trójczłonowe i częściowo niskopodłogowe – moderusy beta.
W piątek zaprezentowano najnowsze „dziecko” Modertrans – to moderus gamma, którego projekt stworzono przy współpracy z pracownikami Politechniki Poznańskiej. Ma 32 metry długości i może pomieścić 244 pasażerów. Do ich dyspozycji są 63 stałe i 3 rozkładane miejsca siedzące. Pojazd jest w pełni niskopodłogowy i wyposażony w klimatyzację. Wyposażono go także w kondensatory magazynujące energię odzyskaną z sieci podczas hamowania. Nowością są intercomy, które pozwalają w razie potrzeby skontaktować się z motorniczym. Pasażerów na pewno ucieszy informacja, że w tramwaju są ładowarki USB.
Polecany artykuł:
- Podczas realizacji projektu „Moderus Gamma” połączyliśmy wiedzę i doświadczenie naszej firmy oraz Politechniki Poznańskiej. Jest to kolejny projekt badawczo-rozwojowy, w którym zastosowanie znalazły nowoczesne technologie. Tworząc konsorcjum z jednostką badawczą, chcieliśmy stworzyć produkt, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również innowacyjny – powiedział podczas uroczystej prezentacji pojazdu Jarosław Bakinowski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. pojazdów szynowych Modertrans Poznań sp. z o.o.
Moderusy gamma na pewno w najbliższym czasie nie pojawią się na poznańskich ulicach. Nowy model to bowiem na razie tylko prototyp. O tym, czy będzie produkowany seryjnie, zdecyduje to, czy będzie zainteresowanie na rynku takim pojazdem.
Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do poniższej galerii foto: