Nad sprawą pochylił się "Głos Wielkopolski". Jak czytamy w jednym z artykułów, pacjentce nie spodobała się forma wizyty u lekarza w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej w Poznaniu. Kobieta wyznała, że podczas badań, w trakcie których każdy pacjent powinien liczyć na dyskrecję, towarzyszyło jej... grono studentów.
Czytaj także: Wyrzucił psa z 2. piętra. Zwyrodnialec zatrzymany pod Wrześnią. Jest drastyczne nagranie!
- Pacjentki są zmuszane do rozbierania się przed tłumem lekarzy i studentów. Są oni obecni nawet przy badaniu ginekologicznym. Nikt nie pyta pacjentek o zgodę na to, jest się po prostu zmuszonym do tego - napisała pani Agnieszka, nazywając takie zjawisko "podłym" i "przedmiotowym" traktowaniem pacjentów.
Czytaj również: Słupsk: Wybiegła nago z kabiny w solarium! Spotkało ją coś strasznego
Jak na zarzuty odpowiada placówka? - Praktyczne nauczanie w zawodach medycznych wymaga realizacji zajęć w klinikach. Nie da się nauczyć wielu czynności tylko teoretycznie. Dlatego wszystkie uczelnie medyczne realizują znaczącą część zajęć w szpitalach, także z udziałem pacjentów - mówi w rozmowie z "Głosem" Rafał Staszewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodaje, że wszystkie czynności wykonywane przez studentów odbywają się pod nadzorem wykładowcy. Jednocześnie przyznaje, że zespoły osobowe studentów liczą od dwóch do maksymalnie sześciu studentów.
Zobacz także: Magda pisała, że "rodzina jest najważniejsza". Potem miała udusić dwuletniego synka
Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Z jednej strony, zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej, lekarz powinien dbać o "godność osobistą, prawo do intymności i prywatności" pacjenta. Z drugiej jednak szpitale kliniczne, w których studenci mają okazję zdobyć cenną praktykę, są wyłączone spod tego prawa.
Zobacz również: Rybnik. Chciała przypalić gumkę od spodni... Strażacy musieli ewakuować 520 osób
- Do klinik i szpitali akademii medycznych, medycznych jednostek badawczo-rozwojowych i innych jednostek uprawnionych do kształcenia studentów nauk medycznych, lekarzy oraz innego personelu medycznego w zakresie niezbędnym do celów dydaktycznych nie stosuje się art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - mówi art. 36. § 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.