W oświadczeniu biuro Mediterraneum zwróciło się do klientów. - Z przykrością informujemy, że w związku z utratą płynności finansowej nie mamy możliwości wywiązania się z zawartych z Państwem umów o świadczenie usług turystycznych. Dlatego też zmuszeni zostaliśmy do podjęcia bardzo trudnej dla nas decyzji o ogłoszeniu upadłości po niemalże 30 latach wspólnych wyjazdów. Prosimy o skontaktowanie się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w celu uzyskania informacji dotyczących odzyskania wpłaconych na poczet imprez pieniędzy - napisano na stronie internetowej biura, która około godziny 18:30 przestała działać.
Aż 160 turystów biura nad Morzem Śródziemnym!
Anna Parzyńska–Paschke, rzeczniczka prasowa marszałka województwa wielkopolskiego, przekazała w rozmowie z TVN24 BiS, że około 160 klientów poznańskiego biura podróży przebywa obecnie na wakacjach w Hiszpanii i Francji. Turyści nie muszą się jednak martwić o powrót do kraju. Mediterraneum posiada bowiem zabezpieczenie finansowe w postaci gwarancji ubezpieczeniowej w wysokości 1,26 miliona złotych. Z puli tej w pierwszej kolejności opłacane są koszty kontynuacji trwających wyjazdów oraz powroty, a dopiero później zwroty wpłat za niezrealizowane turnusy.
Upadłość biura turystycznego Mediterraneum [UBEZPIECZENIE | POWRÓT Z WAKACJI | ZWROT KOSZTÓW]
- Dołożymy wszelkich starań, współpracując z Urzędem Marszałkowskim oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym Signal Iduna, aby otrzymali Państwo swoje pieniądze jak najszybciej - brzmi dalsza część oświadczenia biura turystycznego.
W sprawach roszczeń finansowych należy kontaktować z firmą Signal-Iduna, ubezpieczycielem biura Mediterraneum. W pozostałych kwestiach można dzwonić do Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Uprawnieni do składania roszczeń u ubezpieczyciela są poszkodowani podróżni oraz agenci. Jak informuje Mediterraneum, roszczenie może złożyć osoba lub firma, która zawarła umowę w imieniu swoim i/lub pozostałych osób z umowy, a także każdy podróżny z umowy we własnym imieniu.
Z danych opublikowanych na stronie upadłego biura (przed jej blokadą) wynika, że do zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:
- kopię umowy o udział w imprezie turystycznej zawartej między podróżnym a organizatorem turystyki lub kopie dokumentów potwierdzających nabycie powiązanych usług turystycznych, za których realizację jest odpowiedzialny przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych,
- dowód wpłaty na rzecz organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych należności za imprezę turystyczną lub usługi turystyczne, za których realizację jest odpowiedzialny przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych.