Decyzję w tej sprawie podjął zespół powołany przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. W jego skład weszli, mi.in przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji, a także samego klubu:
- Propozycje służb stanowiły podstawę do wypracowania „programu naprawczego”. I to się udało. Obecnie klub Lech Poznań podjął się wdrożenia szeregu rozwiązań, które są i będą realizowane w najbliższej przyszłości
- komentuje Zbigniew Hoffmann. - Prace zespołu oceniam wysoko. Uważam, że udało nam się wypracować takie rozwiązania, które znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa kibiców - dodaje. W pracach zespołu udział brali przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, KKS Lech Poznań S.A. oraz Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.
Wojewoda uchylił także zakaz wstępu kibiców na mecze Lecha Poznań. Zamiast 5 meczów ligowych, kibice nie zobaczą dwóch. Jeden z nich został już rozegrany, a kolejny odbędzie się z Zagłębiem Sosnowiec 12 sierpnia. Natomiast w ramach Ligi Europy kara została już odbyta.
- Gdy ogłaszałem swoją decyzję, powiedziałem, że karę należy traktować jako czas refleksji dla znalezienia rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na stadionie miejskim. Wspólną pracą te rozwiązania znaleźliśmy i kibice mogą wrócić na bezpieczny obiekt. Myślę, że to działanie pokazuje, że z każdej trudnej sytuacji, a nawet dotkliwej kary, można wyciągać konstruktywne wnioski. Taki był mój cel i ten cel uważam za osiągnięty - mówi wojewoda wielkopolski. - W związku z tym podjąłem decyzję o zmniejszeniu kary z pięciu do dwóch meczów w ramach Ekstraklasy oraz z trzech do jednego w ramach tegorocznej edycji Ligii Europy - dodaje Zbigniew Hoffmann.
Zarówno Policja, jak i Państwowa Straż Pożarna, pozytywnie zaopiniowały zakres zmian
wprowadzonych na Stadionie Miejskim.