Tegoroczne lato nie rozpieszcza mieszkańców Poznania. Od wtorku (13 lipca) obowiązuje ostrzeżenie przed upałami. To jednak nie koniec alertów. W środowy poranek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem!
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h. Miejscami grad. Istnieje prawdopodobieństwo 30% lokalnych opadów do 90 mm i porywów wiatru do 120 km/h.Uwagi: W związku z dynamiczną sytuacją ostrzeżenie może być aktualizowane - czytamy w komunikacie.
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 w środę (14 lipca) do godz. 6:00 w czwartek (15 lipca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest bardzo duże (85 procent). To jednak nie koniec ostrzeżeń dla mieszkańców Poznania, którzy w jednej chwili otrzymali smsy z Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (14/15.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia - przekazuje RCB.
Gdzie jest burza? [MAPA, RADAR]
Każdy, kto chce znać prognozy pogody z wyprzedzeniem, lubi korzystać ze specjalnych map, które przedstawiają rozwój sytuacji meteorologicznej w najbliższych godzinach. Jak sprawdzić, gdzie będzie burza? Współcześnie dzięki wielu aplikacjom i stronom internetowym możemy na bieżąco obserwować zmieniającą się pogodę. Poniżej mapka, gdzie można śledzić na bieżąco informacje dotyczące pogody.
Burze w Polsce. Jak się zachować w trakcie burzy?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało szereg wskazówek dotyczących zachowania się podczas występowania nagłych zjawisk atmosferycznych. Eksperci radzą m.in. jak się zachować podczas burzy. Poniżej szczegółowe wytyczne.
W domu:
- zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;
- zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien;
- usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
- sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
- nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy);
- wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
- unikaj korzystania z telefonu komórkowego.