Powstanie Wielkopolskie

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie Wielkopolskie: Co się wydarzyło 27 grudnia?

2021-12-27 14:58

W 2021 roku po raz pierwszy świętujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co wydarzyło się 27 grudnia 1918 roku w Wielkopolsce? Dlaczego warto o tym pamiętać i świętować? Powstanie Wielkopolskie było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. W odróżnieniu od wcześniejszych powstań, przyniosło Polakom pełne zwycięstwo.

W 1918 roku 27 grudnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Jego celem było wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie terytorium do odradzającej się Polski. Impulsem do wybuchu walk stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, którego powitanie przerodziło się w manifestację patriotyczną. W pierwszym okresie walk Polakom udało się zdobyć większą część stolicy regionu. - Bezpośrednim powodem było prowokacyjne zachowanie się żołnierzy niemieckich w Poznaniu. Walki w Poznaniu i w całej Wielkopolsce wybuchały chaotycznie, bez uprzedniego planu. Powstańcy odznaczali się wielką odwagą, wręcz brawurą. Byli zwykle słabiej uzbrojeni od Niemców i słabiej wyszkoleni oraz nie posiadali dowództwa. Z drugiej strony żołnierze niemieccy byli w znacznej mierze zdemoralizowani, nie widzieli celu prowadzenia walk, a brak łączności z dowództwem i Rzeszą prowadził do ich dezorientacji - czytamy na Wikipedii. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie - święto państwowe

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania zamieszkał Ignacy Jan Paderewski. Czytaj też: 27 grudnia: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie mogłaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan. Nie sposób przecież wyobrazić sobie wolną Polskę bez kolebki naszej państwowości – i to zarówno ze względu na jej dziedzictwo historyczne i kulturowe, jak również z przyczyn strategicznych, militarnych i gospodarczych – napisał prezydent RP Andrzej Duda w uzasadnieniu projektu.

Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem Polaków. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni. Jest to jedyne duże polskie powstanie, które okazało się zwycięskie i osiągnęło swój cel.

Jan Nowak-Jeziorański i Powstanie Warszawskie | Historia z Koprem

Zobacz zdjęcia: Jak kiedyś świętowano Boże Narodzenie? Archiwalne zdjęcia NAC

Sonda
Czy jesteś dumny z polskiej historii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają