Zatrzymanie wiceprezesów ENEA SA

i

Autor: pixabay.com Zatrzymanie wiceprezesów ENEA SA

Poznań: Byli prezesi Enea SA zatrzymani przez CBA! Mieli narazić firmę na wielomilionowe straty!

2018-06-29 13:36

Dwóch byłych prezesów firmy Enea SA zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Mieli niekorzystnie dla firmy doprowadzić do kupna linii energetycznej Polska - Białoruś. Do transakcji miało dojść w sierpniu 2011 roku.

CBA bada sprawę zakupu za ponad 15 milionów złotych przez spółkę Enea SA pakietu ponad połowy  udziałów spółki  A., która była właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Brześć – Wólka Dobrzyńska.

- Do transakcji doszło w sierpniu 2011 roku. Zakupu dokonano od spółki Z. Ltd. z raju podatkowego, od podmiotu prawa cypryjskiego. Stwarzano przy tym pozory korzystnego dla spółki ENEA S.A. przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia „mostu” energetycznego mającego służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system Białorusi na rynek  Polski i UE - podaje Piotr Kaczorek z CBA.

Okazało się, że linia energetyczna zostałą zakupiona bez wystarczających analiz zarówno technicznych jak i finansowych.

Prezesi, którzy zostali zatrzymani zdaniem śledczych nie dopełnili obowiązków, które nad nimi ciążyły.

- W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie Zarządu ENEA S.A., nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę zawarli umowę i doprowadzili do przelania na konto cypryjskiego banku w Larnace  kilkunastu milionów złotych w sytuacji,  gdy zakupiona spółka nie prowadziła w tym czasie żadnej działalności gospodarczej, generowała straty - podaje dalej Kaczorek.

Maksymilian G. i Krzysztof Z. zdaniem śledczych wyrządzili zarządzanej spółce energetycznej szkodę w wysokości ponad 15 milionów złotych.

Maksymilian G. był już wcześniej zatrzymany przez agentów CBA. W 2017 roku usłyszał zarzuty w związku z śledztwem przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych. Mężczyzna usłyszał wtedy zarzuty kierowania przestępstwami przy przestępstwach zarzuconych dwójce innych zatrzymanych za wielomilionowe uszczuplenia podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

>> Poznański odcinek S5 z kolejnymi opóźnieniami? Robotnicy schodzą z placu budowy …

>> Naramowicka: Trwa budowa! Będą spore utrudnienia!

ZOBACZ TO WIDEO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają