Poznań: Coraz więcej przypadków zachorowań na żółtaczkę! Jakie są objawy i jak się przed nią chronić? [PORADNIK]

i

Autor: pixabay.com Poznań: Coraz więcej przypadków zachorowań na żółtaczkę! Jakie są objawy i jak się przed nią chronić? [PORADNIK]

Poznań: Coraz więcej przypadków zachorowań na żółtaczkę! Jakie są objawy i jak się przed nią chronić? [PORADNIK]

2017-10-20 16:26

Przez pół roku w Poznaniu i okolicach ponad 250 osób zachorowało na wirusowe zapalanie wątroby typu A. „Choroba brudnych rąk” jest bardzo niebezpieczna, a jej objawy podobne do grypy, dlatego część osób nawet nie wie, że ma wirusa.

Czym jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą zakaźną. Choroba potocznie zwana jest "żółtaczką pokarmową" czy "chorobą brudnych rąk"

Żółtaczkę często można pomylić ze zwykłą grypą, ponieważ objawy obu chorób są bardzo do siebie podobne. Oprócz tego chory odczuwa objawy ze strony układu pokarmowego, czyli odbijanie, zgagę, nudności, wzdęcia, uczucie sytości, ciemny mocz czy odbarwiony stolec. Skóra osób zarażonych, a także twardówki i błony śluzowe ulegają zażółceniu.

Jak można się zarazić?

Choroba szerzy się:

  • głównie drogą zakażeń typu kałowo-doustnych (stąd potoczna nazwa choroba „brudnych rąk”),
  • drogą kontaktów seksualnych z osobą zakażoną, w tym przez bezpośredni kontakt oralno-analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus,
  • przez spożycie zakażonych produktów żywnościowych (zwłaszcza  warzyw, owoców, owoców morza, niepoddanych skutecznej obróbce termicznej), a także przez wodę zakażoną przez osoby wydalające HAV z kałem, niepoddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym,
  • drogą naruszenia ciągłości tkanek (poprzez krew) w krótkim na ogół okresie wiremii HAV - niewielkie ryzyko zakażenia.

Jak uchronić się przed zarażeniem żółtaczką?

  1. Zaszczepić się przeciw WZW typu A (schemat szczepień składa się z dwóch dawek, szczepienia są odpłatne, druga dawka podawana jest 6-12 miesięcy od pierwszego szczepienia). Szczepienia można wykonać w Punkcie Szczepień Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu os. Przyjaźni 118, przychodniach lekarza rodzinnego lub innych punktach szczepień.
  2. Przestrzegać zasad higieny osobistej zwłaszcza dokładnego mycia rąk po wyjściu  z toalety, przed każdym posiłkiem.
  3. Unikać ryzykownych zachowań seksualnych, w tym kontaktów oralno-analnych.
  4. Przestrzegać zasad przygotowywania środków spożywczych z zachowaniem zasady higieny i poddawania ich w miarę możliwości zabiegom termicznym bezpośrednio przed przekazaniem do spożycia.
  5. Myć owoce i warzywa (w tym opakowane) przez spożyciem.
  6. Wymagać, aby żywność nieopakowana podawana była w rękawiczkach jednorazowych.
  7. Myć i dezynfekować zakażony sprzęt, miejsca i inne przedmioty przy użyciu preparatów działających przez czynny chlor.

Poznański sanepid przygotował specjalne plakaty, które pojawiły się w miejscach większych skupisk ludzi, czyli między innymi w szkołach, przychodniach czy szpitalach. Szczegóły dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu A można znaleźć chociażby TUTAJ

Więcej w rozmowie reportera Radia Eska, Dominika Rutkowskiego z Cyrylą Staszewską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu

Zobaczcie również: Poznań doczeka się kolejnego pomnika przyrody! Będzie nim Dąb Krzysztof! [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają