Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży. Celem konkursu jest promowanie wewnątrz europejskiej współpracy, aktywizacja młodych ludzi i poprawa ich warunków życia. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na jeden rok. Czas ten obfituje zwykle w wiele wydarzeń i projektów, skierowanych do młodych ludzi.
- Wszyscy są zgodni, że uzyskanie przez Miasto Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi - także osób z wykluczeniami - w życie miasta - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.
Do 11 marca poznamy listę pięciu kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu. Wybrane miasta będą musiały złożyć bardziej szczegółowy wniosek, w którym przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2019 r. na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Amiens - Europejską Stolicę Młodzieży 2020.
Poznań ma 11 konkurentów. Stolica Wielkopolski rywalizuje z Gdynią, Baia Mare (Rumunia), Bilbao (Hiszpania), Kazaniem (Rosja), Leiden (Holandia), Lviv (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tiraną (Albania), Ulyanovsk (Rosja), Varaždin (Chorwacja) i Veszprém (Węgry).
Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest co roku od 2009 roku. Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży był Rotterdam. W 2019 rok miano to dzierży serbski Nowy Sad.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.