Chomiki europejskie są większe od naszych domowych gryzoni. Potrafią osiągać wielkość dorodnego szczura. Ich brzuchy są czarne, a grzbiet jaśniejszy - brunatno-rudy.
"Chomik europejski to gatunek zagrożony, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W ciągu 40 lat jego populacja w naszym kraju zmniejszyła się o 75 proc. Podobnie wygląda to w krajach zachodniej i centralnej Europy. Jako przyczyny badacze wymieniają m.in. urbanizację, zmianę systemu uprawy (m.in. stosowanie dużej ilości chemikaliów) oraz zmiany klimatyczne - głównie niestabilność zim (w wyniku ocieplenia temperatury zwierzęta skracają okresy wegetacji, nie mają jednak dostępu do większej ilości pożywienia)." - podaje Urząd Miasta Poznania.
Już niedługo na terenie starego ZOO będzie odbudowywana populacja tych zagrożonych zwierzaków. Właśnie tam powstanie miejsce rozrodu chomików. Na razie w ZOO jest ich 12. projekt ochrony, hodowli i odbudowy populacji został wypracowany przez prof. dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM oraz PTOP Salamandra.
- Mamy nadzieję, że osobniki urodzone i odchowane w zoo w Poznaniu będą stanowiły populację wyjściową dla zakończonej sukcesem odbudowy gatunku, tak jak stało się to w wypadku popielicy i susła moręgowanego. Projekt jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesna misję zoo - mówi w rozmowie z Urzędem Miasta Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Źródło: UMP
>> Czego nigdy nie usłyszycie od poznaniaków? Jakie zdania nie przejdą przez gardło mieszkańcom Wielkopolski? [GALERIA ZDJĘĆ]
>> Opuszczony szpital psychiatryczny w Owińskach: Czy w tym miejscu straszy? [WIDEO, ZDJĘCIA]
ZOBACZ TO WIDEO