Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Z raportu, który szczegółowo opisaliśmy na naszych łamach wynika, że Poznań jest najbrudniejszym miastem w Polsce. W Poznaniu znaleziono najwięcej bakterii. Łącznie było ich 14620
Miejscy urzędnicy nie zgadzają się z wnioskami, które znalazły się w raporcie i twierdzą, że "lista zarzutów, jakie można postawić autorom raportu jest długa". Po opublikowaniu raportu "Polska pod mikroskopem" MPK Poznań zwróciło się do autorów zestawienia z prośbą o udostępnienie szczegółowych informacji na temat badań.
- PSG Polska nie umie odpowiedzieć na pytanie, skąd zostały pobrane wymazy na potrzeby raportu. Zapewnia, że z pojazdu transportu publicznego, ale nie podaje szczegółów dotyczących lokalizacji, numerów wozów, godzin. Nie jest nawet w stanie wskazać, czy w ogóle były to autobusy lub tramwaje poznańskiej komunikacji publicznej - czy jakiegoś innego przewoźnika - piszą urzędnicy.
Podkreślają oni, że taki sposób przeprowadzenia badania "stawia pod dużym znakiem zapytania wartość całego zestawienia". Urzędnicy stanowczo mówią, że miasto nie odpowiada także za ilość bakterii na bankomatach, wózkach sklepowych czy dworcach PKP.
MPK Poznań zapytało również, czy wyniki badań były potwierdzone przez niezależne podmioty. Zgodnie z odpowiedzią badania, na podstawie których opracowano raport, zostały zlecone do niezależnego Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa (CBMiA).
- Krakowskie centrum podkreśla jednak, że jego udział był organiczony. CBMiA zapewniło tzw. wymazówki do poboru próbek oraz wytyczne informujące o tym, jak powinno się je zbierać. Następnie naukowcy przeprowadzili analizę mikrobiologiczną dostarczonych materiałów. Nie bez znaczenia jest fakt, że dostali próbki do badania - ale nie otrzymali informacji o tym, z jak dużej powierzchni pobierane były bakterie - czytamy na stronie poznan.pl.
- Nikt nie zwrócił się do nas o interpretację wykonanych badań, która wbrew pozorom wymaga specjalistycznej wiedzy i nie można jej dokonywać w oparciu o Wikipedię, która cytowana jest przez twórców raportu - pisze dr Anna Białecka, prezes zarządu CBMiA.
Prezes krakowskiego centrum zaznaczyła przy tym, że przedstawione w zestawieniu wyniki, które dotyczą ilości bakterii na badanych powierzchniach, wcale nie są wartościami bardzo wysokimi. Drobnoustroje stwierdzone we wszystkich miastach stanowiły głównie florę fizjologiczną człowieka oraz środowiskową.
Polecany artykuł:
- Uważamy również, że przedstawienie wyników punktowych badań powierzchni jako rankingu czystości miast jest błędne - pisze dr. Anna Białecka.
Czystość w komunikacji miejskiej
Urzędnicy w swoim komunikacie podkreślają, że dla MPK Poznań bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Spółka w ostatnim czasie podjęła dodatkowe działania, aby pasażerowie nie musieli się obawiać zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Pojazdy są codziennie myte i odkażane.
- MPK Poznań stale również testuje rozwiązania mogące sprawić, że podróż komunikacją miejską będzie jeszcze bardziej bezpieczna - dodali urzędnicy.