Poznań inwestycje

i

Autor: pixabay.com Poznań inwestycje

Poznań: Nowe inwestycje na Grunwaldzie, Junikowie, Kwiatowym i Fabianowie!

2018-10-17 13:40

Inwestycje planowane są dla zachodnich osiedli: Grunwaldu Południe i Północ, Starego Grunwaldu, Junikowa, os. Kwiatowego oraz Fabianowa. Mają one ułatwić życie mieszkańcom.

Na osiedlu Kopernika, jak i w okolicy mieszka więcej mieszkańców niż na Naramowicach, gdzie ma powstać linia tramwajowa tramwaj. Powstanie tam tramwaju będzie znacznym ułatwieniem dla mieszkańców.

Plany dotyczące powstania tramwaju na osiedlu Kopernika powstały dwa lata temu. Trasa rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Hetmańskiej. Tory rozciągać się będą ulicą Arciszewskiego, Zamkniętą, Pogodną, Rembertowską i Promienistą, aż do pętli tramwajowo-autobusowej "Os. Kopernika"

Trasa będzie miała ok 3,3 km długości i będzie dużym udogodnieniem dla mieszkańców ulicy Arciszewskiego, Pogodnej, Promienistej oraz mieszkańców dzielnic Św. Łazarza, Junikowa oraz Górczyna. 

W tym roku wyremontowany został przejazd przez skrzyżowanie z ul. Grochowską. Dużym osiągnięciem jest zastosowanie gumowych płyt, dzięki którym ograniczony został hałas przejeżdżających przez nie pojazdów.
Wyremontowano także pętlę Budziszyńska i Junikowo. Na pętli Junikowo zamontowano monitoring oraz wyremontowano chodnik, który jest połączeniem przejścia dla pieszych i peronu dworca. Na ul. Taczanowskiego postawiono nowe wiaty przystankowe.

Budowa węzła Grunwaldzka umożliwi łatwiejszy wjazd i wyjazd z Poznania. Węzeł ma powstać blisko stacji kolejowej Poznań Junikowo. To umożliwi bezpieczne przejście, jak i przejazd pod torami linii kolejowej E20. Na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej powstać ma droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Budowa węzła ma także umożliwić szybką przesiadkę między pociągami a autobusami. Powstać mają także parkingi typu "parkuj i jedź" na ok. 200 miejsc postojowych. Całe przedsięwzięcie wyniesie 80 mln zł.

Brak szybkiego przejazdu przez tory linii kolejowej E20 jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców Plewisk, Komornik, Junikowa i Grunwaldu. Przez przejazd kolejowy na ulicy Grunwaldzkiej przejeżdża w ciągu 24h ok. 10 tys. pojazdów. Natomiast przez stację Junikowo, dziennie przejeżdża 135 pociągów, z których tylko 35 zatrzymuje się na tej stacji.

Program przygotowuje francuska firma Safege S.A.S. Prace zaplanowano na trzy lata, koniec ma nastąpić w roku 2022.

W okolicy ulic Sowińskiego, Słonecznej, Grunwaldzkiej i Palacza planowana jest budowa nowych bloków wielorodzinnych. W pobliżu ulic Księżycowej, Palacza i Heweliusza powstał już park Heweliusza, który nazywanym jest parkiem kosmicznym.

- W centralnie położonym parku Heweliusza udało się zachować wiele starych drzew, nasadzane są nowe, powstały alejki, oświetlenie, miejsca zabaw dla najmłodszych i rekreacji dla dorosłych. Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego. Ciekawy jest też zegar słoneczny - analemmatyczny wraz z tablicą informacyjną, w którym funkcję "polosa" czyli wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba" - dowiadujemy się od portalu Poznań.pl

Na Grunwaldzie powstały także nowe place zabaw, m. in. na os. Kwiatowym. Mieszkańcy Poznania mogli głosować na ten projekt w PBO.


Nowe nawierzchnie jezdni, chodniki oraz zatoki postojowe mają powstać przy ul. Cześnikowskiej. Powstanie tam również dużo zieleni. Komunikacja miejska w tej okolicy ma się znacząco poprawić, w planach jest budowa m. in. dodatkowych miejsc postojowych.

W ubiegłym roku duże zmiany przeszła ulica Husarska, gdzie rozbudowano układ drogowy, zbudowano nowe oświetlenie oraz kanalizację deszczową. Wyremontowano także ul. Jugosłowiańską oraz os. Kopernika.

Na przyszły rok planowana jest przebudowa ulicy Palacza. 
- W ramach nowej inwestycji wymianie podlegać będzie nawierzchnia jezdni, chodników, zjazdów i miejsc postojowych. Ponadto rewaloryzacji poddane zostaną pasy zieleni, wykonane zostaną nowe ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci.- Dowiadujemy się od portalu Poznań.pl

Na ulicach: Sierakowskiej, Srebrnej, Wolsztyńskiej, Perzyckiej i Fabianowo powstały nowe chodniki, a obok cmentarza Junikowo powstał parking na 176 miejsc postojowych, w tym 10 dla niepełnosprawnych.

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 uległ modernizacji oraz rozbudowie. Szkoła zajmuje się edukacją osób niepełnosprawnych.
Zajęcia odbywają się przy ulicy Rycerskiej, Ognik i Św. Floriana.
Wyremontowana szkoła znacznie ułatwia życie uczącym się tam osobom niepełnosprawnym.

Remont rozpoczął się w połowie stycznia i potrwa do listopada 2018 r. 

- Szkoła została rozbudowana o ponad 400 m kw. W starej części postawiono nowe ścianki działowe, wymieniono wszelkie instalacje elektryczne, CO, wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe oraz niskoprądowe. Wymieniono stolarkę okienną, odnowiono elewacje zewnętrzne. Dach zyskał nowe pokrycie, instalacje odgromową i rynny. W nowej części wybudowano nowe pomieszczenia. Na całym terenie szkoły wykonano chodniki, place manewrowe i drogę dojazdową.- Dowiadujemy się od portalu Poznań.pl

Szkoła będzie posiadała sprzęt edukacyjny i rehabilitacyjny. Funkcjonować będzie również winda. Sale wyposażone będą w aneksy kuchenne i szatnie. W szkole będzie można skorzystać m. in. z biblioteki, nowoczesnych pracowni, sal do pracy samodzielnej, sali gimnastycznej oraz dużej jadalni.
Co ciekawe, na dachu budynku znajdzie się taras, gdzie można będzie odpocząć.

Prace mają zakończyć się w grudniu, a cała inwestycja wyniesie 11,6 mln zł.

Autor: Julia Wieczorek

>> Czego nigdy nie usłyszycie od poznaniaków? Jakie zdania nie przejdą przez gardło mieszkańcom Wielkopolski? [GALERIA ZDJĘĆ]

>> Opuszczony szpital psychiatryczny w Owińskach: Czy w tym miejscu straszy? [WIDEO, ZDJĘCIA]

ZOBACZ TO WIDEO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają