Strefa buforowa w autobusie MPK Poznań

i

Autor: Iga Nawojczyk / Radio Eska Strefa buforowa w autobusie MPK Poznań

Poznań: Nowe przepisy w komunikacji miejskiej MPK Poznań. Nie dla hulajnóg. Co z jedzeniem?

2020-12-14 11:52

Już niedługo wejdą w życie nowe przepisy, które obowiązywać będą w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Dotyczą one m.in. przewozu bagażu czy też jedzenia w tramwajach lub autobusach. Warto się z nimi zapoznać, aby nie być zaskoczonym w przypadku kontroli.

Kilka dni temu Rada Miasta Poznania przyjęła nowe przepisy dotyczące komunikacji miejskiej. Doprecyzowują one m.in. kwestie przewozu tramwajami i autobusami bagażu, w tym wózków dziecięcych, inwalidzkich i hulajnóg.

- Zmiany, jakie zaszły w ciągu minionych kilkunastu lat, m.in. upowszechnienie rowerów i hulajnóg, współdzielenia środków transportu, napędu elektrycznego itd. spowodowały, że obowiązująca uchwała nie obejmuje wielu zachowań niepożądanych w środkach transportu, a nieprzewidzianych dotąd w tym akcie prawa miejscowego – wyjaśniał podczas sesji Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W związku z tym wystąpiła potrzeba uporządkowania przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Co dokładnie się zmieni? MPK Poznań przygotowało szczegółową rozpiskę z tej kwestii.

Zgodnie z nowymi przepisami będzie można przewozić m.in.:

  • w pojazdach oznakowanych odpowiednimi piktogramami - wózki inwalidzkie o określonych wymiarach, wózki dziecięce, rowery – pod warunkiem, że zostaną prawidłowo ustawione i zabezpieczone;
  • składane hulajnogi, niewyposażone w silnik (pod warunkiem, że będą złożone i przewożone w opakowaniu transportowym lub trzymane w ręku w sposób nieprzeszkadzający innym pasażerom);
  • inne urządzenia wspomagające poruszanie się pieszych (narty, wrotki, rolki, deskorolki, także te wyposażone w silnik itp.) pod warunkiem, że będą przewożone w opakowaniu transportowym lub trzymane w ręku w sposób nieprzeszkadzający innym pasażerom;
  • psy, pod warunkiem, że pies jest oznakowany chipem lub tatuażem, ma założony kaganiec, jest trzymany na smyczy przez pasażera mogącego utrzymać go w miejscu, który posiada się szczelną torebkę na odchody psa, aktualne dokumenty potwierdzające zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie, w przypadku psów ras uznawanych za agresywne – posiada się zezwolenia; nieagresywne psy ras miniaturowych i małych oraz odpowiadające im miniaturowe i małe mieszańce będą mogły być przewożone bez kagańca i uwięzi – na rękach pasażerów lub bez kagańca – na kolanach pasażerów siedzących.

Zabronione będzie m.in. przewożenie:

  • rowerów i hulajnóg systemów współdzielonych (tzw. rowerów i hulajnóg miejskich)
  • rowerów i hulajnóg, a także skuterów-wózków wyposażonych w silnik;
  • dwukołowców (tzw. segway) i jednokołowców (tzw. monocykl) wyposażonych w silnik;
  • hulajnóg, których nie można złożyć (z wyłączeniem małych hulajnóg dziecięcych przewożonych przez opiekuna towarzyszącego dziecku, w sposób nie przeszkadzający innym pasażerom).

Nowe przepisy także ustalają inne zasady spożywania w pojazdów napojów oraz jedzenia. Nadal będzie obowiązywał zakaz spożywania napojów, także innych niż alkoholowe, ale z wyłączeniem niebarwionej wody niegazowanej, przewożonej w zakręcanych butelkach plastikowych lub szczelnych bidonach/kubkach o pojemności nie większej niż 0,7l. Z zakazu spożywania posiłków wyłączone będą pokarmy podawane - w butelkach ze smoczkiem lub bidonach/kubkach z ustnikiem - małym dzieciom.

To się mogło skończyć TRAGICZNIE! Wdrapali się na tramwaj. Grożą im POWAŻNE konsekwencje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki