Jak mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, przyjaciel Bohdana Smolenia Krzysztof Deszczyński, z odsłonięciem pomnika czekano, aż pandemia odpuści. Pomnik został postawiony na skwerze w dniu urodzin artysty, 9 czerwca, ale odsłonięcie nastąpi 11 czerwca, gdy zrobi się ciemno. Na ulicach Poznania zapłoną flary, a finałem będzie spektakl i sztuczne ognie.
- Uroczystość odbędzie się późnym wieczorem, bo jest nam potrzebna ciemność. My podpalimy materiał, którym zakryty będzie pomnik - wyjaśnia Deszczyński. Zapłoną też flary zapalane przez kibiców Lecha Poznań i występ Teatru Ognia Bohema. To w trakcie tego występu z płomieni wyłoni się twarz i postać Bohdana.
CZYTAJ: Miał być z kamieni, ale jest tradycyjny. Oto nagrobek Smolenia! Doczekał się go po latach!
Wydarzenie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki rozpocznie się o godz. 21.30.
Jak powstał pomnik?
Stowarzyszenie "Zostań Gwiazdą Kabaretu" wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, w 2016 roku, zorganizowało konkurs na projekt pomnika. - Bezapelacyjnie wygrał projekt Piotra Sochy - wyjaśnia Deszczyński. Artysta, kabareciarz, piosenkarz, a także filantrop znany był z tego, że bardzo dużo palił - dlatego pomnik Smolenia, jak twierdzi Deszczyński, nie byłby prawdziwy, gdyby i na nim aktor nie siedział z papierosem. - Bohdan palił 24 godziny na dobę, on chyba nawet palił jak spał - mówi Deszczyński i dodaje, że to nie jest też przypadek, że na pomniku z brązu będzie można ze Smoleniem usiąść. - Cieszę się, że ten pomnik będzie po prostu żył z ludźmi - mówi Deszczyński.
Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret "Tey". Był nie tylko satyrykiem, ale także aktorem i piosenkarzem. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia".
Polecany artykuł: