Poznań: Widzicie wrak? Straż Miejska podpowiada co z nim zrobić! [PORADNIK]
Iga Nawojczyk
2018-10-1815:40
Czy ten artykuł był ciekawy? Podziel się nim!
Stare, zardzewiałe, ale też te nowsze stojące od lat w jednym miejscu. Wraków w Poznaniu jest dość sporo. Większość mieszkańców nie wie co zrobić z nimi. Straż miejska spieszy z pomocą!
Szpecą, często są zniszczone i niezdatne do użytku, a co najważniejsze zajmują miejsce, w którym mógłby zaparkować sprawny samochód. Mowa oczywiście o wrakach. Strażnicy miejscy sukcesywnie usuwają samochody, które szpecą nasze miasto. Tylko do końca maja strażnicy usunęli 473 takie pojazdy. Najwięcej z terenu referatu Wilda i Północ (Piątkowo - Winogrady) odpowiednio 119 i 118 oraz 102 z Grunwaldu. W minionym tygodniu strażnicy referatu Grunwald zlecili odholowanie kolejnych 8 wraków. Grochowska, Górki, Podchorążych, Jawornicka Sieradzka, Opalenicka, Bukowska czy Głogowska to ulice, które zyskały miejsca postojowe wcześniej blokowane przez samochody nieużywane.
Co zrobić kiedy widzimy wrak? Straż miejska podpowiada.
Czym są wraki?
Definicja wraka wynika z dyspozycji art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym:
- Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza (na wniosek zarządcy drogi).
Organem wskazanym przez ustawodawcę, do usuwania wraków z drogi na koszt właściciela, jest straż miejska i policja. Należy zwrócić uwagę na wskazania ustawodawcy zawarte w tym przepisie:
- pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, pozornie zapis ten jest jasny i czytelny. Jednak należy sprawdzić, czy na przedniej szybie samochodu jest widoczna naklejka z numerem rejestracyjnym. Jeżeli jest to taki samochód nie jest pozbawiony obowiązkowych cech identyfikacyjnych jakimi są tablice rejestracyjne;
- pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, na co ma zwrócić uwagę osoba, która kwalifikuje pojazd jako nieużywany? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub powybijane lusterka, będą spełniały kryteria wraka?
Tak zapisana przez ustawodawcę dyspozycja nakazuje wzrokowe oględziny wyglądu zewnętrznego samochodu i tylko na tej indywidualnej ocenie należy kwalifikować pojazdy jako wraki. Z pewnością należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie
- pojazd może zostać usunięty z drogi,może, to znaczy, że nie musi. Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraka na parking strzeżony;
- usunięty z drogi- ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.
- do 30 dni - złóż wniosek o zbyciu pojazdu lub wyrejestrowaniu.
Aktualny wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów oraz punkty zbierania pojazdów prowadzony jest przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.