Obraz "Chata w śniegu" Michała Gorstkina-Wywiórskiego wrócił do Poznania po 81 latach. Został podarowany do zbiorów placówki (wtedy Muzeum Wielkopolskiego) w 1925 r. przez ks. Szczęsnego Dettloffa, profesora historii sztuki Uniwersytetu Poznańskiego, i Władysława Marcinkowskiego, artystę rzeźbiarza, członka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu. Płotno pozostawało tam do listopada 1939 r., kiedy wypożyczyli je Niemcy, zawożąc je do Żydowa pod Kaliszem, do tamtejszej jednostki wojskowej. Od tamtej pory słuch po nim zaginął.
Dopiero w maju ub.r. "Chata w śniegu" pojawiła się na jednej z aukcji, co odnotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgłaszając to Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Prokuraturze Rejonowej w Sopocie. Służby zabezpieczyły obraz i zwróciły go Muzeum Narodowemu w Poznaniu, którego eksperci wraz z kolegami z Muzeum Narodowego w Gdańsku potwierdzili jego autentyczność.
Dzięki czujności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz "Chata w śniegu" Michała Gorstkina-Wywiórskiego wrócił do Poznania po 81 latach. Dzieło zostanie wyeksponowane w Galerii Malarstwa I Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu - będzie je można oglądać od 13 października. W ostatnich 5 latach resort odzyskał ponad 500 obiektów będących polskimi stratami wojennymi, a w toku jest obecnie 90 spraw restytucyjnych w 10 krajach na świecie.
Michał Gorstkin-Wywiórski (1861–1926) studiował w Akademii Monachijskiej u Karla Rauppa i Nikolausa Gysisa oraz w prywatnych pracowniach Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Debiutował w 1884 roku na wystawie w krakowskim TPSP. W kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się 11 obrazów jego pędzla, w tym 4 są własnością Fundacji im. Raczyńskich przy MNP.