Aktualizacja, godz. 22.55
Znane są ugrupowania, które przekroczyły próg wyborczy w wyborach parlamentarnych 2015. Oficjalne dane podała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. Sprawdźcie: Wiemy, kto przekroczył próg wyborczy do Sejmu. Oficjalne dane PKW [WYNIKI WYBORÓW 2015]
Aktualizacja, godz. 15.00
Dane cząstkowe, jeśli chodzi o Senat. PKW zachęca do zaglądania na stronę, na której pojawiać się mają wyniki:
Aktualizacja, godz. 12.00
Według nieoficjalnych jeszcze informacji (m.in. Gazety Wyborczej) w Poznaniu - miasto i powiat – zwyciężyła Platforma Obywatelska (35 proc.). Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość (23 proc.), a kolejne miejsca zajęła .Nowoczesna (14 proc.).
Aktualizacja, godz. 8.40
Interesuje Was frekwencja w regionie? Zobaczcie nasz oddzielny materiał: Wybory parlamentarne 2015. Frekwencja w Poznaniu i w Wielkopolsce.
Aktualizacja, 26 października, godz. 7.55
Według danych sondażowych podawanych przez portal TVN24.pl (badanie IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News) w Wielkopolsce zwyciężyło PiS - 31.2 proc. Na kolejnych miejscach jest PO - 26.3 proc., Kukiz'15 - 8.3 proc., .Nowoczesna - 8.3 proc., Zjednoczona Lewica - 8.1 proc., PSL - 7.4 proc., KORWiN - 4.9 proc. oraz parta Razem - 4.6 proc.
Aktualizacja, godz. 22:58
Jak nieoficjalne podaje Gazeta Wyborcza, po sztabie PiS krążą pogłoski, że partia wygrała nie tylko w Wielkopolsce ale i w samej stolicy województwa. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia.
- Wielkopolska ma wielkie tradycje pracy u podstaw, ufam, że ciężka praca PiS w Poznaniu została doceniona - powiedział w rozmowie z Telewizja WTK Szymon Szynkowski vel Sęk, jeden z kandydatów do Sejmu
Aktualizacja, godz. 22:36
Jak wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos dla TVN24, Prawo i Sprawiedliwość wygrało w 14 z 16 województw. W pozostałych dwóch najwięcej głosów zebrała Platforma Obywatelska. PiS przegrał jedynie w pomorskim oraz opolskim.
Aktualizacja, godz. 22:14
W poznańskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości trwa wielka feta. Wieczór wyborczy zorganizowano w restauracji Green City Ekspress przy rondzie Rataje - informuje Gazeta Wyborcza. W tym miejscu świętuje około 200 osób. Największa euforia wybuchła po ogłoszeniu, że najprawdopodobniej PiS będzie rządził samodzielnie.
- Mam nadzieję, że to symbol nowej Polski. I że będziemy ją urządzać według woli i oczekiwań obywateli - powiedział poseł Tadeusz Dziuba, cytowany przez Wyborczą.
Aktualizacja, godz. 21:52
Pierwsze wyniki głosów w Wielkopolsce. Wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32 procent głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska - 27 procent. Trzecią, najczęściej wybieraną partią przez Wielkopolan była Nowoczesna Ryszarda Petru, która uzyskała 8 procent głosów.
Aktualizacja, godz. 21:40
W sztabie Prawa i Sprawiedliwości trwa świętowanie. To będzie rząd, który będzie słuchał ludzi, a nie chodził po restauracjach - zapewnia Joachim Brudziński, cytowany przez TVN24.
Z kolei Janusz Korwin-Mikke przestrzega, że wyniki nie będą znane jeszcze przez dwa dni. Ugrupowanie to jest na granicy progu wyborczego - według pierwszych wyników, nie wejdzie do parlamentu.
Wybory parlamentarne 2015: pierwsze wyniki
Według pierwszych wyników sondażowych Ipsos dla TVN24, TVP oraz Polsatu zwycięską partą jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 39,1 procent. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska - 23,4 procent głosów. Trzeci wynik należy do Kukiz'15 - 9 procent, czwarty Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,1 procent głosów. Piąty wynik osiągnęła Zjednoczona Lewica z wynikiem 6,6 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 5,2 procent głosów.
Poza parlamentem znalazły się partie: Zjednoczona Lewica, KORWIN z wynikiem 4,9% oraz partia RAZEM, która osiągnęła 3,9 procent.
Prawo i Sprawiedliwość może rządzić samodzielnie - według wstępnych wyników 39,1 procent może przełożyć się na 242 mandaty - żeby uzyskać większość w Sejmie wystarczy 231. Platforma Obywatelska prawdopodobnie będzie miała 133 mandaty w Sejmie.
Wybory parlamentarne 2015 - frekwencja
Według danych TVN24, w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17.00 wyniosła ona 38,97 procent. W samej Wielkopolsce zagłosowało 37,96 procent upoważnionych. W Poznaniu natomiast frekwencja wyniosła 46,17 procent na godzinę 17.00.