Drużyna z Poznania weźmie udział w międzynarodowym konkursie łazików

i

Autor: European Rover Challenge/ mat. prasowe Drużyna z Poznania weźmie udział w międzynarodowym konkursie łazików

Poznańscy studenci zbudowali marsjańskiego robota! [AUDIO] Czy uda mu się polecieć w kosmos?

2015-08-28 11:25

Studenci z poznańskiej politechniki nie ograniczają się do kuli ziemskiej. Ich ambicje sięgają... Marsa! Zbudowany przez nich łazik zmierzy się na początku września z maszynami z całego świata w Europejskich Zawodach Robotów Marsjańskich.  

Grupa dwunastu studentów Politechniki Poznańskiej wyrusza we wrześniu na Śląsk, by tam zmierzyć się z drużynami z całego świata w największej kosmiczno-robotycznej imprezie w Europie. European Rover Challenge to zawody łazików marsjańskich, pokazy i kosmiczne eksperymenty, które odbędą się w Podzamczu k. Chęcina w dniach 5-6 września.

Cud Team buduje robota

Wśród drużyn, których łaziki będą konkurować w zawodach, znajduje się jedna ekipa z Poznania. Cud Team to dwunastu studentów Politechniki Poznańskiej, których połączyła ambicja zbudowania kosmicznego robota. Prace nad maszyną trwały dwa lata:

- Zapraszałem na spotkaniach dla studentów nowych uczestników koła naukowego. Jednym z projektów koła jest właśnie ten robot. Ludzie przychodzili, niektórzy zostawali, inni byli tylko turystami. Tak się ta nasza grupa skrystalizowała – opowiada Tadeusz Kaluba, jeden z głównych konstruktorów łazika.

Kosmiczne zadania poznańskiego łazika

Podczas zawodów łazik będzie brał udział w pięciu konkurencjach. Wśród zadań są m. in. pobranie próbek gleby czy przejechanie określonej trasy z wyłączonym systemem video, jedynie przy pomocy danych nawigacyjnych. Konkurs odbywa się na specjalnie przygotowanym torze. Ze swoimi maszynami zespoły będą miały kontakt tylko i wyłącznie elektroniczny – wszystkie polecenia wydawane będą drogą radiową.

Poznańscy studenci zmierzą się z 27 drużynami z całego świata – m. in. z Australii, Egiptu, Indii czy Stanów Zjednoczonych. W jury konkursu zasiadają takie osobowości jak Harrison Schmitt – były astronauta NASA i członek załogi Apollo 17. Schmitt to ostatnia osoba, której noga stanęła na księżycu -  na powierzchni srebrnego globu spędził całe 3 dni!

Thanks to tons of red soil delivered by our Partner - an opencast mine Józefka, Challenge Zone looks more and more like...Posted by European Rover Challenge on 26 sierpnia 2015

Nauczyć się i wygrać

European Rover Challenge to debiut poznańskiej drużyny i jej łazika. Czy liczą na wygraną?

- Mamy nadzieję na to, żeby pokazać, spróbować i przede wszystkim nauczyć się – bo to jest całe sedno tego projektu. I tym roku zobaczyć, jak to wygląda, a w przyszłym roku… wtedy już wygramy – zapewnia Tadeusz Kaluba.

Posłuchajcie całej rozmowy z jednym z głównych konstruktorów łazika Cud – Tadeuszem Kalubą:

Kibicujecie poznańskiej drużynie? A może ktoś z Was wybiera się na zawody do Podzamcza? Piszcie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki