Uczestnicy wyruszą w piątek, 11 listopada o godz. 10 spod Uniwersytetu Ekonomicznego. Dalej trasa poprowadzi ulicami: al. Armii Poznań, ul. Księcia Mieszka I, Aleje Solidarności, ul. Murawa, Winogrady, Za Cytadelą, ponownie przez al. Armii Poznań, al. Niepodległości i ul. Święty Marcin, gdzie na wysokości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza znajduje się meta. Długość trasy wynosi 10 km.
O trasie mówi organizator, Damian Kaczmarek:
Każdy kto ukończy bieg zostanie wyróżniony. Uczestnicy otrzymają niezwykły medal w kształcie miecza o długości 20 centymetrów. To nawiązanie do odzyskania niepodległości, a także do legendy o św. Marcinie. W porozumieniu z Centrum Kultury Zamek dekoracja zwycięzców odbędzie się na scenie koncertowej obchodów Imienin Ulicy Święty Marcin przy Zamku Cesarskim (tuż przed rozpoczęciem obchodów Imienin). Zgodnie z poznańską tradycją każdy z zawodników otrzyma też w nagrodę rogala świętomarcińskiego.
Kolejną niespodzianką biegu będą...fasolki niepodległości. Ta odmiana fasoli ma naturalne ubarwienie, które przypomina orzełka w koronie. Nasi przodkowie uprawiali ją wbrew zaborcom w czasach powstania styczniowego. Do dziś ta odmiana fasoli jest uznawana za symbol niepodległości. Uczestnicy otrzymają ziarenka, aby zapoczątkować współczesną hodowlę fasoli niepodległości. Limit zawodników mogących wziąć udział w biegu to 10 000. Zostały już tylko ostatnie wolne miejsca, więc jeśli chcecie 11 listopada o godzinie 10 pobiec w pierwszym Poznańskim Biegu Niepodległości, musicie się pośpieszyć.