Na zwycięskim osiedlu powstanie stacja rowerów miejskich.

i

Autor: ZTM Poznań Na zwycięskim osiedlu powstanie stacja rowerów miejskich.

Poznańskie osiedla walczą o stację rowerów miejskich. Trzeba tylko… pedałować

2017-05-23 10:11

Przy okazji trwającego w całej Europie wyścigu o najbardziej rowerowe miasto Starego Kontynentu, w Poznaniu rywalizują ze sobą poszczególne osiedla. To, którego mieszkańcy wykręcą najwięcej kilometrów, zyska dodatkową stację Poznańskiego Roweru Miejskiego.

European Cycling Challenge to zabawa polegająca na tym, że mieszkańcy europejskich miast, jadąc na rowerze, dzięki specjalnej aplikacji przejechane kilometry dodają do puli swojego miasta. W ten sposób na koniec maja zostanie wyłonione najbardziej rowerowe miasto w Europie.

Jak na razie Poznań zajmuje ósme miejsce z przejechanymi ponad 90 tys. km. Szanse na zwycięstwo ma raczej niewielkie, bowiem prowadzący Gdańsk ma na swoim koncie… ponad pięć razy więcej.

Przy okazji tej rywalizacji trwa osobny wyścig, w którym rywalizują poznańskie osiedla.

- Na osiedlu, którego mieszkańcy "wykręcą" najwięcej kilometrów, powstanie stacja Poznańskiego Rower Miejskiego. To wspólna deklaracja miasta i firmy Next Bike - mówi Maciej Wudarski. - Stacja ta powstanie w ramach przyszłorocznej rozbudowy systemu - dodaje.

Osiedla zostały podzielone według obszarów 42 rad osiedli. Jak na razie na czele jest Świerczewo, którego mieszkańcy przejechali już ponad 8200 km. Na drugim miejscu plasuje się Naramowice z ponad 7 tys. km, a trzeci Grunwald Południe – ponad 4,4 tys. km.

Aby przyłączyć się do zabawy, należy pobrać aplikację Naviki, zarejestrować się w niej, a następnie dołączyć do konkursu ECC2017 i do drużyny Poznania, a następnie do zespołu swojego osiedla. Aplikacja, oprócz zliczania kilometrów, rejestruje też trasy, którymi przemieszczają się rowerzyści.

Na 50 najbardziej aktywnych uczestników drużyny Poznania czekają wyjątkowe koszulki, a na pierwszą dziesiątkę także profesjonalne zapięcia rowerowe. Nowością w tym roku będzie rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli.

W całej akcji nie chodzi jednak tylko o zabawę.

- Zebrane ślady przemieszczeń rowerowych są dla nas bardzo cenne przy planowaniu rozwoju tras rowerowych, a także wyborze miejsc, gdzie powstają nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego - mówi Wojciech Makowski z Wydziału Transportu i Zieleni. - Liczę też, że rywalizacja zaktywizuje tych, którzy porzucili rowery na zimę, aby wreszcie je odkurzyli i dopompowali – dodaje.

Aktualny stan rywalizacji osiedli można sprawdzać na stronie www.cyclingchallenge.eu/pl/classifiche/sottosquadre/.

Wyścig potrwa do końca maja.

Czytaj też: Radni uchwalili Program Rowerowy dla Poznania – będzie 150 km dróg rowerowych

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają