Dzieci komputer

i

Autor: Victoria_Borodinova/Pixabay/cc0 Niebezpieczne zjawisko w sieci - grooming!

"Przyjaźń" z internetu zakończona... MORDEM! Przerażający film już w Polsce. Każdy rodzic powinien to zobaczyć

2021-02-23 11:23

Jeśli wydaje ci się, że dziecko zamknięte w swoim pokoju z nosem w monitorze komputera jest bezpieczne - to masz rację! Tylko ci się wydaje! Jakub Andrzejczak, socjolog wychowania, opublikował właśnie film pokazujący, jak dużym niebezpieczeństwem jest świat wirtualny dla dzieci! O co chodzi? Wyjaśniamy w artykule!

Dzięki współpracy z policją z Leicestershire i Essex oraz Breck's Foundation, profesor Andrzejczak przetłumaczył i promuje teraz film pt. „Ostatnia gra Breck’a”. Jest to to prawdziwa historia groomingu w sieci, która zakończyła się tragicznymi wydarzeniami. Kłótnia dwóch chłopaków zakończyła się… morderstwem. A poznali się właśnie w sieci! Film doskonale przedstawia mechanizm groomingu.

A co to jest grooming?

- Cyfrowy grooming jest działaniem podejmowanym w celu nawiązania z dzieckiem więzi emocjonalnej i nakłonienia go do wykonania określonych czynności. Osoba taka prezentuje fikcyjny obraz siebie, przypisując sobie te cechy fizyczne, psychiczne lub posiadane dobra materialne, które imponują dzieciom i młodzieży - tłumaczy Andrzejczak.

W jego opinii, zjawisko groomingu staje się coraz bardziej „popularne” w sieci z kilku powodów. powodów. Przede wszystkim coraz więcej naszej aktywności przenosi się do świata wirtualnego, dając nam jednoczenie coraz większe możliwości komunikacji z obcymi. - Problem groomingu jest też wynikiem niedostatecznej wiedzy.

CZYTAJ: Niebieski wieloryb znów w Polsce! Jak ustrzec dziecko przed niebezpieczną grą?

W zdecydowanej większości polskojęzycznych publikacji, ukazuje się go jako działanie osoby dorosłej w stosunku do dziecka, które ma na celu wykorzystanie seksualne. Taki przekaz usypia czujność rodziców. Z tego właśnie powodu, prezentowany film jest tak istotny - mówi Andrzejczak. Pokazuje, że zjawisko to może dziać się wyłącznie wśród młodych ludzi i wynikać jedynie z silnej potrzeby manipulowania innymi. Wreszcie, sam przemysł cyfrowy, a więc twórcy gier komputerowych, aplikacji czy komunikatorów, pewnymi rozwiązaniami, ułatwiają działanie osobie stosującej grooming. Przykładami mogą być chociażby funkcje znikających wiadomości czy platformy wykorzystywane do komunikacji w trakcie grania online.

Grooming to proces. Zaczyna się od poznania i zaprzyjaźnienia się. Potem następuje pogłębienie relacji -  utwierdzanie dziecka w przekonaniu, że ma do czynienia z osobą godną zaufania, o podobnych zainteresowaniach i problemach. Następnie jest analiza sytuacji, a potem zmuszanie i namawianie do konkretnych zachowań.

Prokurator o wypadku śmigłowca w Studzienicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają