Trwają szczepienia przeciw COVID-19. W całym kraju powstają kolejne punkty szczepień masowych, aby jak najwięcej osób mogło się zaszczepić. W Poznaniu taki punkt będzie mieścił się na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej. Z kolei w powiecie poznańskim powstanie aż siedem takich punktów. Mają one zostać otwarte w gminach Czerwonak, Dopiewo, Kórnik, Luboń, Mosina, Rokietnica i Swarzędz.
- W przypadku powiatów mamy szansę na najwięcej punktów w Wielkopolsce, i najprawdopodobniej także w kraju, na które zgodę wyraził Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje starostwo poznańskie.
Na liście proponowanych punktów masowych szczepień przekazanej przez powiat poznański do wojewody wielkopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia znalazły się 23 takie miejsca.
- Reakcja włodarzy wszystkich naszych siedemnastu gmin była błyskawiczna. Niektórzy zaproponowali co najmniej jeden, a w niektórych przypadkach dwa i więcej takich punktów. Optymalnie bylibyśmy w stanie przyjąć 95 tysięcy osób tygodniowo - powiedział wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.
Ostatecznie we wtorek zyskano akceptację NFZ dla siedmiu punktów.
- Jeśli doliczymy do tego pięć już działających w ramach Metropolii Poznań, to mamy dwanaście takich miejsc - dodaje wicestarosta.
Gdzie dokładnie znajdować się będą powszechne punkty szczepień?
- Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach przy ul. Piłsudskiego.
- Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne w Konarzewie przy ul. Poznańskiej,
- Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego w Kórrniku,
- Punkt przy ulicy Krańcowej w Luboniu,
- Punkt przy ul. Wawrzyniaka w Mosinie,
- Rokietnicki Ośrodek Sportu przy ul. Szamotulskiej w Rokietnicy,
- Hala Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina w Swarzędzu.
- Ze wszystkich tych miejsc będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy danej gminy. Ich lokalizacja została tak pomyślana, aby były dostępne dla osób z sąsiednich miejscowości, w tym również dla mieszkańców Poznania a nawet całej Polski - mówi starosta Jan Grabkowski.
Już wcześniej na terenie powiatu poznańskiego zostało otwartych 45 tak zwanych populacyjnych punktów szczepień. Pięć kolejnych, na kształt powszechnych powstało w wyniku działań Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Funkcjonują one w gminach Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne.
- Mamy wypracowany system, dlatego mogliśmy błyskawicznie zacząć działać - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Kiedy otwarte zostaną nowe punkty szczepień? Urzędnicy przekonują, że prawdopodobnie stanie się to na przełomie kwietnia oraz maja. Wiadomo, że mają one szczepić pięć dni w tygodniu.