Poznań może pochwalić się najniższym bezrobociem w Polsce już od pięciu lat. Na dodatek liczba osób niemających zatrudnienia w dalszym ciągu spada. Według Powiatowego Urzędu Pracy na koniec grudnia 2016 roku liczba bezrobotnych w Poznaniu wyniosła 6,6 tys. osób, czyli o 300 mniej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, że bez pracy pozostaje 1,9 proc. aktywnych zawodowo poznaniaków.
- Niski poziom bezrobocia daje się zauważyć w całym kraju, jednak w Poznaniu jest on rekordowo niski. Poznań cechuje się silną, urozmaiconą gospodarką z przewagą działalności usługowej. To silny ośrodek akademicki, co przekłada się na obecność dobrze wykwalifikowanych pracowników różnych specjalności, stąd duże zainteresowanie także inwestorów zewnętrznych - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania. - Na wysoki poziom przedsiębiorczości wpływa pozytywnie wiele dobrze funkcjonujących lokalnych mikro, małych i średnich firm, które są aktywnie wspierane przez miasto – dodaje.
Pod koniec grudnia 2016 roku Powiatowy Urząd Pracy proponował 908 miejsc pracy w Poznaniu. Na 1 ofertę przypadało wówczas 9 osób poszukujących zatrudnienia.
W 2016 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,4 tys. osób. Jednocześnie liczba dostępnych w ciągu całego roku ofert pracy zwiększyła się o 14 proc. Zwolnień grupowych obejmujących 700 pracowników dokonało 30 zakładów pracy. Nadal najwięcej bezrobotnych posiada wykształcenie co najwyżej gimnazjalne lub wyższe.
Stopa bezrobocia w Poznaniu była najniższą wśród wszystkich powiatów w kraju - taki stan utrzymuje się od czerwca 2012 roku. Wśród największych miast w Polsce, na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: Warszawa (2,8 proc.), Wrocław (2,8 proc.), Katowice (2,8 proc.), a następnie Gdańsk (3,6 proc.) i Kraków (3,6 proc.). Najwyższy poziom bezrobocia wśród największych miast utrzymuje się w Łodzi (7,9 proc.).