Spis treści
- Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Więcej miejsc
- Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Co trzeba wiedzieć?
- Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Kryteria naboru
- Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Harmonogram
- Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Co jeśli nie przyjęli mojego dziecka?
Urząd Miasta Poznania poinformował, że lada moment rozpocznie się rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Dokładnie we wtorek (16 marca) rodzice będą mogli zgłosić swoje dzieci do konkretnego przedszkola. Nie oznacza to, jednak że zostanie ono przyjęte.
Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Więcej miejsc
Urzędnicy zapewniają, że z każdym rokiem zwiększa się liczba dostępnych miejsc w przedszkolach. W przyszłym roku szkolnym 2021/2022 na dzieci czekać będzie aż 17 500 miejsc, z czego 14 050 w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań, a 2250 - w placówkach publicznych prowadzonych przez inny organ oraz 1200 - w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.
- W stosunku do roku ubiegłego przybyło 100 miejsc dla dzieci (od 2016 r. było ich około tysiąc). Wpływ na to miała rozbudowa Przedszkola nr 121 przy ul. Biskupińskiej oraz zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach publicznych prowadzonych przez inne organy - mówią urzędnicy.
Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Co trzeba wiedzieć?
Rodzice i opiekunowie dzieci, które uczęszczają już do danego przedszkola, muszą potwierdzić chęć kontynuowania edukacji w tej samej placówce. Czas na to mają do 15 marca. Dzień później, czyli 16 marca rozpocznie się rekrutacja dla nowych dzieci.
- W naborze na nowy rok szkolny, tak jak w roku ubiegłym, rodzic może wskazać 5 placówek. Na wniosku o przyjęcie malucha szereguje przedszkola - od tych najbardziej do najmniej preferowanych - tłumaczą urzędnicy.
Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Kryteria naboru
Urząd Miasta Poznania określa jasno kryteria w przypadku przyjęcia dziecka do przedszkola. Decydują tutaj punkty zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Te pierwsze mają jednakową wartość - 260 punktów. Otrzyma je dziecko, które: pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, jest niepełnosprawne, ma niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo lub wychowuje się w rodzinie zastępczej.
W tym roku w Poznaniu obowiązuje uchwała z 2020 r. Oznacza to, że kryteria naboru będą takie same, jak w roku ubiegłym. Dodatkowe punkty otrzymają dzieci rodziców, którzy: oboje pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (30 pkt.); mają już dzieci w danym przedszkolu (60 pkt.); oboje płacą podatki w Poznaniu (30 pkt.). Dodatkowe punkty przysługują także, kiedy o przyjęcie do tej samej placówki ubiega się jednocześnie rodzeństwo (15 pkt.).
Rada Miasta przyjęła również dodatkowe kryterium, które dotyczy wykonania u dziecka obowiązkowych szczepień (60 pkt.). Kryterium to spełniają także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych. Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (50 pkt.), drugiej (30 pkt.), trzeciej (20 pkt.), czwartej (10 pkt.) czy piątej (1 pkt.).
Rodzice i opiekunowie dzieci, spełniający określone kryterium, zobowiązani są potwierdzić to, dostarczając stosowne dokumenty.
Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Harmonogram
- 16-30 marca - w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą dostarczyć do przedszkola (pierwszego wyboru) wniosek o przyjęcie dziecka, wraz z potrzebnymi dokumentami
- 16 kwietnia - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Uwaga - nie jest to jednoznaczne z przyjęciem dziecka. Rodzic musi potwierdzić, że chce, aby uczęszczało ono do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane
- 16 - 21 kwietnia - rodzic lub opiekun dziecka potwierdza pisemnie wolę zapisu malucha do danego przedszkola. Brak pisemnego potwierdzenie jest jednoznaczne z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji
- 26 kwietnia - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Tego samego dnia w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zostaną ogłoszone listy placówek dysponujących wolnymi miejscami.
Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu. Co jeśli nie przyjęli mojego dziecka?
Rodzice i opiekunowie dzieci, które nie dostały się do wybranego przedszkola mogą złożyć odwołanie. Mają na to 7 dni od ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Procedura odwoławcza potrwa do 19 maja.
- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami - przyznają urzędnicy.
Skierowania będą sporządzane w dniach od 20 maja do 16 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 18 czerwca.
Wszystkie dzieci biorące udział w rekrutacji będą miały zapewnione miejsce do edukacji przedszkolnej. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji oraz poznańskich przedszkoli można znaleźć na stronie internetowej poświęconej naborowi.
Polecany artykuł: