Badania wykazały, że Diuna nie może mieć potomstwa

i

Autor: Zoo w Poznaniu Badania wykazały, że Diuna nie może mieć potomstwa

Samica nosorożca z poznańskiego zoo nie może mieć potomstwa

2016-10-12 12:00

We wtorek pobrano komórki jajowe od Diuny – samicy nosorożca mieszkającej w Nowym Zoo w Poznaniu. Miały zostać użyte do zapłodnienia metodą in vitro wymierającego gatunku nosorożca północnego, ale niestety, okazało się, że Diuna nie może zostać matką.

W poznańskim zoo żyje para nosorożców – Diuna i Kiwu, która od lat nie może doczekać się potomstwa. Szansą na rozmnożenie tych zwierząt była metoda in vitro. Poznański ogród zoologiczny został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie, którego celem jest podtrzymanie wymierającego gatunku nosorożca północnego.

11 października do Poznania przyjechali weterynarze z Berlina, którzy pobrali od Diuny komórki jajowe. Miały zostać połączone metodą in vitro z plemnikami jedynego żyjącego na świeci samca nosorożca północnego i w ten sposób przyczynić się do podtrzymania tego wymierającego gatunku.

Jeden ze spłodzonych w ten sposób nosorożców miałby pozostać na stałe w poznańskim zoo.
Niestety, okazało się, że nie będzie to możliwe.

- Badania wykazały, że nasza Diuna nie będzie w przyszłości mamą – oświadczyło we wtorek po południu poznańskie zoo. - Pozostanie naszym ukochanym zwierzęciem i będzie uczestniczyć w akcjach edukacyjnych na rzecz ochrony swoich dziko żyjących krewnych. Trzymamy kciuki za inne nosorożce, które wezmą udział w projekcie.

Czytaj też: Do niedźwiedzi z poznańskiego zoo przyjechał dentysta [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają