Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Szkolenie rozpoczyna się od tzw. "SZESNASTKI" - czyli 16-dniowego cyklu, który przez 12-godzin dziennie uczy podstaw żołnierskiej służby:
- To typowe szkolenie podstawowe, które przygotowuje do przysięgi. To m.in. podstawy taktyki czy strzelania. Po 16 dniach i złożeniu przysięgi, mamy już do czynienia z żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej- mówi major Andrzej Nieradko z WKU w Poznaniu.
Później kandydatów na Terytorialsów czeka 3-letni proces szkolenia zasadniczego. To właśnie wtedy wybierają oni specjalizację.
- Strzelcy wyborowi, saperzy, medycy czy radiotelefoniści- to kilka, z możliwych specjalności do wyboru. Już na etapie rekrutacji staramy się wskazywać konkretne specjalności dla kandydatów, biorąc pod uwagę ich zainteresowania czy umiejętności. Jako medyk sprawdzi się ktoś kto posiada kwalifikowaną pierwszą pomoc, a jako strzelec ten, który strzela w klubach sportowych- dodaje Nieradko.
Dodajmy, że każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej co miesiąc otrzymuje 500 złotych uposażenia.