Chociaż w internecie dużo jest informacji, że ta gra jest bezpieczna dla dzieci - w rzeczywistości - zdaniem osoby, która przeczesuje internet w poszukiwaniu zagrożeń - wcale tak nie jest. Chodzi o popularną grę ROBLOX. W założeniu Roblox to wirtualny plac zabaw. Producent gry stworzył platformę, dzięki której młodzi gracze mogą samodzielnie tworzyć swój wirtualny świat albo korzystać z tego, co wykreował ktoś inny. Wszystko to z prostych bloków, bo gra nie jest zaawansowana graficznie i dostępna dla kilkulatków. Niektórzy porównują Robloxa do jeszcze popularniejszej gry Minecraft.
Można tę grę określić publicznym miejscem cyfrowych spotkań, dzięki którym dzieci mogą brać udział w różnych zajęciach cyfrowych - od wizyt w parkach rozrywki, przez sprzedaż kwiatów, po budowę domu i adopcję wirtualnych zwierząt. Do tego momentu - sielanka - przedstawia sprawę prof. Andrzejczak. Problem zaczyna się, kiedy dowiemy się, że dzieci mogą również dołączać do „pokoi” innych gracz, również takich, które zostały stworzone w celu rozrywki w postaci dodaje, że jakby tego było mało, nie znajdują się one w głębokich czeluściach gry. - Dołączyć może do nich każdy, każdy też może stworzyć podobne przestrzenie - uważa Andrzejczak.
CZYTAJ: Niebieski wieloryb znów w Polsce! Jak ustrzec dziecko przed niebezpieczną grą?
Profesor nie ma wątpliwości, że powinna być to gra dla starszych dzieci.
- Roblox powinien w mojej opinii posiadać co najmniej oznaczenie 13+, nie jak w tej chwili 8+. Tak niska granica wieku może sugerować rodzicom pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z gry przez dzieci, bezpieczeństwo, którego jednak twórcy Roblox nie są w stanie w tej chwili zapewnić, mimo zapewnień, że robią wszystko co w ich mocy, by chronić najmłodszych przed nieodpowiednimi treściami - tłumaczy socjolog, który kategorycznie stwierdza, że jego zdaniem gra trudno uznać tę grę za bezpieczną dla najmłodszych dzieci.
Polecany artykuł: