Spadła liczba porodów w Wielkopolsce. Kobiety mają swój ulubiony szpital

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Spadła liczba porodów w Wielkopolsce. Kobiety mają swój ulubiony szpital

Spadła liczba porodów w Wielkopolsce. Kobiety mają swój ulubiony szpital

2022-01-21 12:23

Z każdym rokiem rodzi się coraz mniej dzieci. W województwie wielkopolski zanotowano spory spadek liczby porodów. Ciężarne kobiety mają swój ulubiony szpital. To właśnie w nim odbywa się najwięcej porodów.

Z każdym rokiem spada liczna porodów w Wielkopolsce. Od 2018 roku występuje tendencja spadkowa. Wojewódzki oddział NFZ przekazał, że poprzednim roku odebrano 32,8 tys. porodów, a to około dwa tysiące mniej niż rok wcześniej. W 2017 r. zanotowano najwyższą liczbę hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat – 40 tys. porodów. Rok później zanotowano ich 38 tys., w 2019 r. – 37 tys. i w 2020 r. – 35 tys. Od 2016 r. w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tys. porodów. - Przyglądamy się pracy oddziałów porodowych regularnie, co kwartał analizując dane raportowane przez szpitale. Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek – powiedziała dyrektorka WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.

Najwięcej porodów w poznańskim szpitalu

Kobiety mają swój ulubiony szpital w Wielkopolsce. Najwięcej porodów w województwie zostało przyjętych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Kliniczny UM przy ul. Polnej w Poznaniu. W 2020 r. informował on o 6,2 tys. porodów, a w ubiegłym roku – o 6,8 tys. - Kobiety wybierają szpital na Polnej, ponieważ właśnie tu otrzymują najlepszą opiekę. Naszym zadaniem jest stworzenie pacjentce komfortowych warunków do przyjścia na świat jej dziecka, zapewniając przede wszystkim profesjonalną opiekę medyczną, ale także wsparcie psychologiczne. Nie bez znaczenia jest także dobra atmosfera, którą wysoko oceniają zarówno pacjentki, jak i osoby im towarzyszące – powiedział dyrektor placówki prof. Maciej Wilczak.

Jak dodał, mimo trudnych pandemicznych czasów szpital zapewnia wszystkim kobietom w pełni bezpieczne warunki do urodzenia dziecka.

WOW NFZ podał, że więcej porodów w 2021 r., w porównaniu z liczbą porodów w rok poprzednim, wykazało oprócz Polnej siedem szpitali. Istotną różnicę zanotował szpital w Kępnie, gdzie liczba hospitalizacji porodowych wzrosła o 268 (z 467 do 735), o 90 wzrosła liczba porodów w Koninie, o 55 w Jarocinie i o 43 w Lesznie.

Z danych wielkopolskiego oddziału NFZ wynika też, że pacjentki spoza Wielkopolski chętniej wybierają porodówki w szpitalach naszego regionu niż Wielkopolanki w placówkach w innych województwach.

W 2021 r. w wielkopolskich szpitalach odebrano ponad 2,6 tys. porodów od kobiet z innych województw. Zdecydowanie najczęściej, bo 691 razy w regionie, rodziły mieszkanki woj. lubuskiego. 496 porodów odebrano od kobiet z woj. dolnośląskiego, a 382 – z woj. łódzkiego.

Poza Wielkopolską rodziło 1,9 tys. pacjentek z województwa. Najwięcej z nich zdecydowało się urodzić w szpitalach woj. kujawsko-pomorskiego (561), dolnośląskiego (366) i łódzkiego (257).

Sonda
Jak oceniasz poziom opieki na porodówkach w polskich szpitalach?
M jak mama - formalności po porodzie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki